POLECAMY

Ciąża pozamaciczna

Na czym polega istota choroby?

Istotą choroby jest nieprawidłowe umiejscowienie ciąży poza jamą macicy. Normalnie schemat zapłodnienia przebiega następująco: podczas jajeczkowania komórka jajowa uwalniana jest z jajnika i przedostaje się do jajowodu. Jeśli zostanie zapłodniona przez plemnik, wędruje do macicy i tam się zagnieżdża. Podczas ciąży pozamacicznej zapłodniona komórka nie osiąga macicy i zaczyna rozwijać się w jajowodzie. Występuje najczęściej u kobiet pomiędzy 26 a 30 rokiem życia. Średnio na 100 porodów występuje 1 ciąża pozamaciczna.

Jakie są przyczyny choroby?

Do najczęstszych czynników ryzyka należą przebyte zapalenia miednicy mniejszej, operacje jajowodów i jajników, choroby przenoszone drogą płciową, wynik technik stosowanych w leczeniu niepłodności, endometrioza, stosowanie sprężynki antykoncepcyjnej, wcześniejsze poronienia, nieprawidłowości występujące u płodu.

Jakie objawy towarzysza chorobie?

Pierwsze objawy występują jeszcze przed zorientowaniem się kobiety, że jest ona w ciąży. Triada objawów to: opóźnione krwawienie miesiączkowe, nieregularne krwawienia z macicy i ból brzucha. Ciąża pozamaciczna to stan zagrożenia życia dla kobiety. Donoszenie takiej ciąży jest niemal niemożliwe. Najczęściej dochodzi do wydalenia zarodka ujściem jajowodu do jamy otrzewnej lub pęknięcia jajowodu z powodu rosnącego zarodka. Pęknięciu jajowodu towarzyszy krwotok. Jeśli dojdzie do pęknięcia jajowodu, objawami są: spadek ciśnienia krwi, bladość, zimna i wilgotna skóra, omdlenia, a nawet śmierć kobiety.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostykę przeprowadza się poprzez pomiar stężenia w surowicy beta HCG – hormonu gonadotropiny kosmówkowej, którego poziom w czasie ciąży wzrasta bardzo szybko,  badanie ultrasonograficzne (USG). Jeśli badanie wykaże brak pęcherzyka ciążowego w macicy, wówczas następuje podejrzenie ciąży pozamacicznej). Innym badaniem jest także laparoskopia. Zabieg te polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej narzędzia (laparoskopu) poprzez mały otwór, którym ogląda się jajowody, macicę i inne narządy miednicy.

Jakie są metody leczenia?

Czasami zdarza się, że ciąża pozamaciczna ulega samoistnemu obumarciu. Jeśli pacjentka jest w dobrym stanie, a ciąża ekotopowa jest niepęknięta, można zastosować leczenie farmakologiczne metotreksatem. Stosuje się go bezpośrednio do pęcherzyka ciążowego, w celu zahamowania wzrostu płodu. Jeśli jajowodów uległ pęknięciu konieczna jest natychmiastowa operacja. Innym sposobem leczenia jest także laparoskopowe usunięcie płodu. Niekiedy konieczne jest usunięcie płodu wraz z narządem, w którym nastąpiło zagnieżdżenie. Jeśli usunięty zostanie jeden jajowód, istnieje jednak prawdopodobieństwo ponownego zajścia w ciążę, dzięki drugiemu jajowodowi. Jeśli jednak kobieta nie może już więcej zajść w ciążę w sposób naturalny, alternatywą pozostaje zapłodnienie in vitro.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocy należy szukać u ginekologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Niektóre badania donoszą, że ciąży pozamacicznej może sprzyjać palenie tytoniu. Ciąży takiej mogą także sprzyjać zapalenia przydatków, spowodowane chlamydiami. Konieczne są zatem odpowiednie badania i nadzór lekarza. Niekiedy przed ciążą pozamaciczną nie da się ustrzec.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)