POLECAMY

Choroby paznokcia

Na czym polega istota choroby?

Takie dolegliwości jak rozszczepienia, odbarwienia, zdarcia naskórka czy wrastanie paznokci stóp są częste, ale mało groźne dla organizmu i można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami. Przy groźniejszych chorobach często konieczne jest przyjmowanie leków.

Jakie są przyczyny choroby?

Bardzo dużo problemów z paznokciami wynika ze zbyt częstego ich kontaktu z wszelkimi chemikaliami, takimi jak zmywacze, lakiery, plastry i przedłużacze paznokci. Rozdwajanie, pękanie czy złamania paznokci mogą powstawać po długim moczeniu rąk w wodzie lub ich kontakcie z chemikaliami. Zakażeniom bateryjnym natomiast sprzyja obgryzanie paznokci i wycinanie skórek.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Łuszczycę, wyprysk kontaktowy i zakażenia grzybicze można rozpoznać po dołkach powstających na powierzchni paznokcia, niedokrwistość  lub choroba tarczycy charakteryzuje się wklęsłościami na paznokciu, pogrubienie paznokcia to konsekwencja zakażenia grzybiczego lub uczulenia na lakiery.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Większość schorzeń można rozpoznać po samym wyglądzie paznokci. Zeskrobiny z płytki paznokcia i posiew wykonuje się w celu rozpoznania zmian grzybiczych. Lekarz kieruje na dodatkowe badania, kiedy na paznokciach pojawią się czerwone paski, odbarwienia czy znaczne zmiany kształtu płytki.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Chorobami paznokci zajmie się dermatolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Dbanie o paznokcie i wystrzegania się kontaktu z detergentami to pierwsze zasady zapobiegające rozwojowi chorób paznokci. Leczenie zakażeń płytki paznokciowej często wymaga doustnego i miejscowego przyjmowania leków.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)