Choroby gruczołu Bartholina

Na czym polega istota choroby?

Gruczoły przedsionkowe większe (Bartholina) znajdują się w tylnej części przedsionka pochwy. Podstawą leczenia jest chirurgiczne nacięcie ropnia (także w przypadkach, gdy ropień pęknie samoistnie). Antybiotykoterapia na ogół nie jest stosowana (wyjątkiem są pacjentki ciężarne).

Jakie są przyczyny choroby?

Pod wpływem pobudzenia płciowego gruczoły Bartholina wydzielają do pochwy niewielką ilość śluzu. Zablokowanie odpływu wydzieliny prowadzi do powstania torbieli, a zakażenie jej zawartości – do powstania ropnia. Bakterie mogą powodować też ostre zapalenie gruczołu, którego konsekwencją również może być ropień.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Torbiel gruczołu Bartholina na ogół nie powoduje dolegliwości. Objawem zapalenia gruczołu jest ostry ból wargi sromowej, szczególnie silny podczas chodzenia i siedzenia. Charakterystyczne jest szybkie narastanie objawów.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnostyka obejmuje wywiady lekarskie oraz badanie ginekologiczne. Jeśli rozpoznanie budzi wątpliwości, konieczne mogą być badania mikrobiologiczne.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się ginekolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

W profilaktyce istotną rolę odgrywają systematyczne kontrolne wizyty u ginekologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
bolesne objawy zapalenia gruczołu Bartholina wymagaja leczenia ginekologicznego i hospitalizacji w celu nacięcia ropnia oraz leczenia antybiotykiem
/7 lat temu
to wielka nieprawda że częste kontakty seksualne doprowadzaja do zapalenia gruczolu Bartholina, nie wspołżylam przeszło 3 lata i tez na to zachorowałam, przykre bolesne