POLECAMY

Choroba zwyrodnieniowa

Jaka jest istota choroby? Choroba zwyrodnieniowa polega początkowo na zniszczeniu chrząstki stawowej, a w efekcie całej tkanki stawu. Choroba zwyrodnieniowa oprócz stawów biodrowych, kolanowych, oraz kręgosłupa może dotyczyć właściwie każdego stawu w tym krzyżowo-biodrowego, skroniowo-żuchwowego, stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych.
Jakie występują objawy? Dominujące objawy to ból w stawie , ograniczenie jego ruchomości, niekiedy jego zniekształcenie, tkliwość przy dotyku, trzeszczenia podczas ruchów oraz wysięk w stawie.
Szczegóły diagnostyki Najwięcej informacji o chorobie zwyrodnieniowej wnosi badanie kliniczne oraz badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie zajętych stawów. Typowe cechy choroby na zdjęciu RTG to zwężenie szpary stawowej, torbiele zwyrodnieniowe oraz osteofity czyli wyrośla kostne.
Postępowanie i leczenie W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stosuje się przeciwbólowo paracetamol, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz niekiedy opioidy. W okresie nasilenia dolegliwości korzystać może przynieść dostawowe podawanie glikokortykosteroidów . W farmakoterapii stosuje się także siarczan chondroityny lub glukozaminy. W przypadkach silnego bólu lub znacznego ograniczenia sprawności stosuje się także leczenie operacyjne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się specjaliści ortopedii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
mialam operację prawego stawu biodrowego wszczepiono mi protezę podczas leczenia żle usiadłam i mi proteza wypadla naprawiono mi w szpitalu i bylam na trzech miesięcznej rechbilitacji mieszkam w paryżu a tam tak dlugo rechabilitują teraz chodzę dwa razy w tygodniu mam pierwsze ma rtp są to dość ciężkie ćwiczenia potem mam basen potem jemy obiad i po obiedzie jeszcz kinezi ale minimalnie utykam na noge mam spięte mięsnie może jakiś lekarz mi odpowie dlaaczego i cz będę normalnie chodzć proszę oodpowiedż na adres