Choroba wywołana przez hiv, której skutkiem są nowotwory złośliwe

Jaka jest istota choroby? Komórki układu odpornościowego chronią nie tylko przed drobnoustrojami z zewnątrz ale także przed nowotworowo zmienionymi komórkami własnego organizmu. Wraz z rozwinięciem AIDS nadzór ten słabnie co stwarza okazję do rozwoju nowotworów. Z zakażeniem wirusem HIV typowo kojarzony jest mięsak Kaposiego, chłoniak nieziarniczy z limfocytów B, chłoniaki mózgu i inwazyjny rak szyjki macicy.
Jakie występują objawy? Objawy zależą od rodzaju nowotworu. Dla najczęstszego mięsaka Kaposiego charakterystyczne są typowe zmiany skórne.
Szczegóły diagnostyki Obecność ww. nowotworów skłania lekarza do podejrzenia infekcji HIV. Zakażenie to można zdiagnozować na podstawie testów serologicznych ELISA i Western-Blot.
Postępowanie i leczenie Polega na terapii choroby podstawowej – zakażenia HIV lekami antyretrowirusowymi, ponadto włącza się stosowną terapię przeciwnowotworową.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem takich pacjentów zajmuje się specjalista chorób zakaźnych w współpracy z onkologiem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)