Choroba wrzodowa

Jaka jest istota choroby? Wrzód trawienny to ograniczony ubytek błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy z naciekiem zapalnym oraz martwicą skrzepową w otoczeniu. Choroba wrzodowa polega na cyklicznym pojawianiu się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy. Do ppowstania wrzodów najczęściej przyczyniają się zakażenia Helicobacter pylori oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Jakie występują objawy?
Jakie występują objawy? ból lub dyskomfort w nadbrzuszu (ustępujący po posiłku lub lekach zobojętniających), często występujący w nocy lub rankiem - na czczo. Często przebiega bezobjawowo.
Szczegóły diagnostyki
Szczegóły diagnostyki endoskopia, testy na obecność H. pylori (test ureazowy, badanie histologiczne, hodowla bakteryjna, testy oddechowe, testy serologiczne, test wykrywający H. pylori w kale), RTG żołądka
Postępowanie i leczenie
Postępowanie i leczenie dieta, niepalenie papierosów, unikanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inhibitory pompy protonowej, H2-blokery, antybiotykoterapia H. pylori, leczenie operacyjne
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się internista, gastroenterolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.01.2013 19:09
A mnie boli odbytnica co mam zrobić jak sram to mnie coś ciśnie w klopa i coś mi z tyłu wylatuje takie zielone coś i ładnie pachnie i dobrze smakuje.