Choroba Stilla

Jaka jest istota choroby? Choroba Stila to układowa postać młodzieńczego idiomatycznego zapalenia stawów przebiegająca z gorączką, zmianami skórnymi, powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony z zapaleniem błon śluzowych i zmianami w innych narządach
Jakie występują objawy? Typowe objawy to: Gorączka >39 st. C, ból gardła z objawami zapalenia, osutka plamista lub plamisto-grudkowa na skórze, ból stawów nasilający się w czasie gorączki dotyczący głównie stawów kolanowych i nadgarstkowych, bóle mięśni, utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby , śledziony. Niekiedy dochodzi także zapalenie opłucnej lub osierdzia, opon mózgowych, nefro lub neuropatia czy anemia hemolityczna.
Szczegóły diagnostyki W badaniach laboratoryjnych w chorobie Stilla stwierdza się cechy stanu zapalnego, niedokrwistość, podwyższone stężenie ferrytyny i enzymów wątrobowych. Płyn stawowy ma charakter zapalny a na zdjęciach RTG występują charakterystyczne zmiany tym okołostawowy zanik kostny. Pomocne bywa badanie tomografii komputerowej oraz badania histologiczne szpiku kostnego, wątroby czy węzłów chłonnych.
Postępowanie i leczenie W leczeniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy, metotreksat oraz rehabilitację.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? leczeniem zajmują się specjaliści reumatologii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Taki krótki tekst zawiera tak dużo błędów, że nie nadaje się do poprawy. Nie wiem kto to pisze ale chyba nikt kto leczy ludzi.