POLECAMY

Choroba Rittera (Złuszczające zapalenie skóry, Gronkowcowy zespół oparzonej skóry, Zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków)

Dermatitis Ritter, Dermatitis bullosa et exfoliativa neonatorum

Jest to najcięższa postać pęcherzycy noworodków. Choroba może dotyczyć również niemowląt i małych dzieci. Choroba Rittera to ropna choroba, która wywołana jest przez gronkowce złociste. Gronkowiec złocisty to gram-dodatnia bakteria. Gronkowce produkują egzotoksynę, która jest przyczyną powstawania rozległych pęcherzy na skórze. Egzotoksyna powoduje również złuszczanie się naskórka.  Złuszczające zapalenie skóry zwykle rozpoczyna się w pierwszych dniach życia. Choroba zwykle trwa kilka dni ale jej przebieg może być ciężki. Chorobą zwykle nie są zagrożone dzieci powyżej 5 roku życia oraz dorośli, ponieważ przeciwciała przeciwko egzotoksynie są zwykle nabywane we wczesnym dzieciństwie.

Objawy - Choroba Rittera

  • zmiany rumieniowo-pęcherzowe, które przypominają oparzenia II stopnia
  • odwodnienie,
  • złe samopoczucie,
  • objaw Nikolskiego-przy ucisku palcem naskórek oddziela się od skóry właściwej,
  • rozległe przestrzenie pozbawione naskórka,
  • gorączka,
  • zmiany skórne pojawiające się w obszarze pieluszki oraz wokół pępka (u noworodków),
  • drażliwość,
  • ból.

Leczenie - Choroba Rittera

Leczenie choroby Rittera polega na stosowaniu penicylin półsyntetycznych i cefalosporyn. Dodatkowo prowadzi się miejscowe leczenie odkażające i przeciwzapalne. U chorych stosuje się nawadnianie za pomocą kroplowych wlewów dożylnych. Istotne znaczenie ma również uzupełnianie niedoborów elektrolitowych. Choremu absolutnie nie można podawać kortykosteroidów, gdyż mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg choroby. W przypadku postawionej prawidłowo diagnozy i właściwego leczenia choroby Rittera nie dochodzi do powikłań. W pozostałych przypadkach może dojść do posocznicy, zapalenia tkanki łącznej oraz zapalenia płuc. 

Profilaktyka - Choroba Rittera

Przestrzeganie higieny osobistej przez osoby opiekujące się chorym dzieckiem może zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Dodatkowe informacje - Choroba Rittera

Choroba Rittera w wielu przypadkach jest mylona z zespołem Lyella. Do zgonu u chorego dziecka dochodzi rzadko. Śmierć częściej występuje u osób dorosłych, u których wystąpił gronkowcowy zespół oparzonej skóry.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)