POLECAMY

Choroba Pageta

Osteitis deformans

Choroba Pageta to przewlekła choroba metaboliczna kości. W chorobie tej zaburzony jest mechanizm tworzenia i resorpcji kości. U chorego dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy aktywnością resorpcyjną osteoklastów (komórki kościogubne, mają zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej) a aktywnością kościotwórczą osteoblastów (komórki kościotwórcze). W wyniku tego zaburzenia dochodzi do zniekształceń, przerostów kości. Kości u chorej osoby są bardziej podatne na uszkodzenia. Przyczyna choroby jest nieznana. Czynniki ryzyka choroby Pageta to predyspozycje genetyczne oraz pochodzenie etniczne. Powikłaniem choroby mogą być zmiany zwyrodnieniowe stawów, niewydolność serca, głuchota oraz kamica nerkowa. Rzadkim powikłaniem jest nowotwór kości.

Objawy - Choroba Pageta

Objawy zależą od lokalizacji i rozległości zmian:

  • bóle kości,
  • złamania kości,
  • zniekształcenia kości,
  • bóle stawów,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • osłabienie słuchu.

Leczenie - Choroba Pageta

Rozpoznanie choroby Pageta obejmuje badania laboratoryjne. U większości chorych można zaobserwować zwiększoną aktywność ALP (fosfataza alkaliczna) w surowicy oraz hiperkalcemię (podwyższony poziom wapnia). U osób, u których podejrzewa się chorobę Pageta mają wykonane również rtg oraz scyntygrafię kości. W zależności od miejsca choroby rtg wykazuje np. pogrubienie i zniekształcenie obrysów w kościach długich, pogrubienie kości sklepienia w obrębie czaszki. Jeśli powyższe badania nie wystarczają do postawienia diagnozy zaleca się wykonanie badania histologicznego wycinka kości. Leczenie choroby Pageta obejmuje podawanie leków antyresorpcyjnych czyli takich, które hamują przebudowę kości. Oprócz tego chory przyjmuje leki przeciwbólowe. Leki te zwykle podaje się dla złagodzenia bólu związanego z powikłaniami choroby Pageta, który nie zmniejsza się po podawaniu leków antyresorpcyjnych. Leki antyresorpcyjne przyjmuje się na czczo, ponieważ ich wchłanianie jest słabe. W niektórych przypadkach konieczne bywa leczenie chirurgiczne. Dzieje się tak gdy konieczna jest wymiana zniszczonych stawów lub uwolnić nerwy usidlone przez kość. Osoby chore muszą pamiętać o diecie bogatej w wapń i witaminę D. Istotne jest również dla nich zapobieganie złamaniom kości.

Dodatkowe informacje - Choroba Pageta

Choroba rzadko występuje u osób poniżej 40. roku życia. Choroba Pageta częściej atakuje osoby pochodzenia anglo-saskiego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)