Choroba Leśniowskiego- Crohna

Morbus Leśniowski-Crohn

Jest to przewlekłe, nieswoiste odcinkowe zapalenie przewodu pokarmowego.

Zapalenie może obejmować dowolny odcinek przewodu pokarmowego, od jamy ustnej, aż do odbytu. Jednak najczęściej choroba dotyczy końcowego odcinka jelita cienkiego łącznie z jelitem ślepym oraz początkiem jelita grubego. Przyczyna choroby nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, że choroba ta może mieć charakter autoimmunologiczny. Przyjmuje się, że choroba jest dziedziczna. Wiele osób uważa, że chorobę wywołują wirusy, grzyby oraz bakterie. Jednak dotychczas nie znaleziono na to konkretnego dowodu.

Objawy - Choroba Leśniowskiego- Crohna

  • bóle brzucha,
  • gorączka,
  • biegunka,
  • utrata apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • zatrzymanie procesu wzrostu,
  • spowolnienie dojrzewania płciowego,
  • przetoki jelitowe oraz w okolicy odbytu.

Leczenie - Choroba Leśniowskiego- Crohna

Nie opracowano skutecznej metody leczenia tej choroby. Stosowane terapie mają na celu złagodzenie objawów oraz zapobieganie powikłaniom. W leczeniu zachowawczym stosuje się preparaty kortyzonowi i sulfanazynę oraz jej analogi. Chorym zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. Leczenie operacyjne ma miejsce gdy doszło do niedrożności jelit, krwawień oraz wytworzenia się przetok. W trakcie zabiegu usuwa się dotknięte chorobą odcinki przewodu pokarmowego. Jednak w wielu przypadkach, pomimo zabiegu operacyjnego, dochodzi do nawrotu zmian w innych odcinkach jelita.

Profilaktyka - Choroba Leśniowskiego- Crohna

Chorobie nie można w żaden sposób zapobiec. Jeśli w rodzinie występowały przypadki zachorowań na chorobę Leśniowskiego- Crohna, należy być wyczulonym na ewentualne jej objawy.

Dodatkowe informacje - Choroba Leśniowskiego- Crohna

Na chorobę Leśniowskiego -Crohna nie zapadają ludzie innych ras poza białą. W chorobie nie wszystkie objawy występują jednocześnie, stąd bardzo trudne jest postawienie diagnozy. Silne bóle brzucha sugerują zapalenie wyrostka robaczkowego. U dzieci i młodzieży na skutek chudnięcia i zatrzymania wzrostu powstaje obraz choroby psychicznej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)