POLECAMY

Choroba Legg-Calve-Perthesa

Jaka jest istota choroby? Choroba Legg-Calve-Perthesa to jałowa martwica kości udowej. Powstaje ona najczęściej w skutek znacznego zmniejszenia unaczynienia kości w wyniku zakrzepicy, ucisku bądź kurczu naczyń, czy po prostu urazu, bez udziału czynników infekcyjnych.
Jakie występują objawy? Objawy różnią się u dzieci i u dorosłych. U dzieci pojawia się utykanie, bolesność wysiłkowa w stawie biodrowym i kolanowym, ograniczenie ruchów w stawie, powstaje przykurcz. Po pewnym czasie ból ustępuje pojawia się sztywność biodra oraz spłaszczenie pośladka. U dorosłych częściej dochodzi do nagłego skrócenia kończyny i do zmniejszenia masy mięśniowej ud i pośladków.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka opiera się na badaniu klinicznym oraz badaniach obrazowych. We wczesnym okresie dużą wartość ma badanie rezonansu magnetycznego oraz scyntygrafii.
Postępowanie i leczenie Leczenie składa się z ochrony nogi przed nadmiernym obciążeniem i unieruchomieniu nogi, na kinezyterapii oraz w niektórych przypadkach na leczeniu operacyjnym.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem choroby Perthesa zajmują się lekarze ortopedzi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)