POLECAMY

Choroba krwotoczna u płodu i noworodka

Jaka jest istota choroby? Niedobór witaminy K wiąże się z upośledzeniem syntezy części czynników krzepnięcia krwi – II, VII, IX i X. U większości noworodków objawy są widoczne w pierwszych dniach życia. Postać późna ujawnia się pod koniec pierwszego lub na początku drugiego miesiąca.
Jakie występują objawy? Znaczne nasilenie niedoborów ujawnia się jako wylewy podskórne, krwawienia z błon śluzowych, przedłużone krwawienie po pobraniach krwi, czarne stolce (krwawienie do przewodu pokarmowego) oraz objawy neurologiczne związane z krwawieniem śródczaszkowym.
Szczegóły diagnostyki W badaniach laboratoryjnych układu krzepnięcia stwierdza się przedłużony czas protrombinowy (INR) i koalinowo-kefalinowy (APTT)
Postępowanie i leczenie Leczenie to domięśniowe podanie 1 mg witaminy K zaraz po urodzeniu lub dożylne podawanie witaminy K jeżeli występuje późna postać. W razie nasilonych krwawień stosuje się mrożone osocze.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Ojej to jak dziecko ukują igłą podczas pobierania krwi może dojść do krwotoku? To dlatego lekarze przepisują witaminę K.Nie wiedziałam, ze to może być tak niebezpieczne. Ja podawałam Vita K bo lekarz mówił mi, że dzięki tej witaminie krew będzie lepiej się krzepła, dobrze, że nie spytałam o szczegóły bo bym nie spała.