POLECAMY

Choroba Gravesa-Basedowa


Na czym polega istota choroby?

Choroba Gravesa-Basedowa należy do chorób autoimmunologicznych. W chorobie dochodzi do wytworzenia przeciwciał skierowanych przeciwko receptorom dla TSH. Na skutek ich działania dochodzi do objawów nadczynności tarczycy. Choroba szczególnie niekorzystnie wpływa na serce.

Jakie są przyczyny choroby?

U podłoża choroby Gravesa-Basedova leżą procesy autoimmunologiczne. W wyniku ataku przeciwciał na miejsca receptorowe tarczycy, tarczyca jest pobudzana i produkuje więcej hormonów. W ten sposób dochodzi do powstania nadczynności tarczycy. Tarczyca powiększa się i powstaje wole.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

W chorobie Gravesa-Basedowa stwierdza się objawy nadczynności tarczycy, takie jak drażliwość, pobudzenie psychoruchowe, bezsenność, ciągłe uczucie ciepła, wzmożoną potliwość, wypadanie włosów, osłabienie i męczliwość mięśni, biegunki, zwiększenie apetytu, przyspieszenie czynności serca. Ponadto dla choroby charakterystyczny jest wytrzeszcz oczu. Jest on skutkiem działania przeciwciał, które powodują powstanie obrzęku w oczodole, który wypycha gałki oczne. Obrzęknięte powieki poruszają się znacznie wolniej i dochodzi do zapalenia spojówek połączonego ze światłowstrętem.

Osoby chore na nadczynność tarczycy mają charakterystyczne wole oraz obrzęk przedgoleniowy.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Lekarz może wstępnie rozpoznać nadczynność tarczycy bo charakterystycznych objawach. Aby potwierdzić podejrzenie należy stwierdzić we krwi nieprawidłowe stężenia hormonów tarczycy oraz obecność przeciwciał anty-TSHR.

Jakie są metody leczenia?

Choroby Gravesa-Basedowa nie leczy się przyczynowo. Celem leczenia jest zmniejszenie poziomu hormonów we krwi. Metody leczenia obejmują leczenie farmakologiczne, jodem radioaktywnym, lub operacyjne. Wybór metody zależy od wieku i stanu pacjenta. Leczenie lekami przeciwtarczycowymi ma na celu zahamowanie wytwarzania hormonów. Jod radioaktywny niszczy część komórek wytwarzających hormony. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu części lub całej tarczycy. Operację przeprowadza się często u osób z dużym wolem.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomoc można uzyskać u endokrynologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Choroba ta może występować rodzinnie, dlatego należy przeprowadzać badania profilaktyczne i nie bagatelizować pierwszych objawów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)