POLECAMY

Chondromalacja rzepki

Jaka jest istota choroby? Chondromalacja rzepki polega na degeneracji chrząstki stawowej rzepki. W chrząstce powstają szczeliny pomiędzy włókienkami i zaczyna ona przypominać plusz, dlatego degeneracja bywa określana spluszeniem.
Jakie występują objawy? Choroba charakteryzuje się bólem w przedniej części kolana pojawiającym się w czasie aktywności fizycznej. Inne objawy to nawracający wysięk w kolanie, odgłosy trzeszczenia przy zginaniu lub prostowaniu, sztywnością, obrzękiem stawu oraz zmniejszeniem obwodu uda w wyniku zaniku mięśni.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka polega przede wszystkim na dokładnym badaniu klinicznym. Badania obrazowe rzadko wnoszą dużo informacji, w zaawansowanych stadiach widoczne są wyrośla kostne na brzegach rzepki. Istotne jest aby wykluczyć gruźlicę oraz uszkodzenia łąkotek.
Postępowanie i leczenie Ważne jest unikanie urazów oraz nadmiernego obciążania chorego stawu. Leczenie polega na stosowaniu ćwiczeń na wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda, stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne, hydrokortyzon oraz zabiegi operacyjne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmują się specjaliści ortopedii I traumatologii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)