Bolesne miesiączkowanie

Jaka jest istota choroby? Bolesne miesiączkowanie może występować u osoby, u której nie stwierdzono uchwytnych zmian w obrębie narządów rodnych – jest to tzw. pierwotne bolesne miesiączkowanie. Może także być ono skutkiem istniejącej choroby (endometriozy, stanów zapalnych narządów miednicy mniejszej, mięśniaków macicy i in.) – bolesne miesiączkowanie określa się wtedy jako wtórne.
Jakie występują objawy? Ból (najczęściej skurczowy) w dole brzucha i w okolicy krzyżowej pojawiać może się wraz z krwawieniem, może je też wyprzedzać. Towarzyszyć mu mogą nudności, wymioty, bóle głowy, omdlenia. We wtórnym bolesnym miesiączkowaniu występuje czasem bolesność w czasie stosunków płciowych oraz niepłodność.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje wywiady lekarskie, badanie ginekologiczne, badania obrazowe (USG), cytologię, a w szczególnych przypadkach – także badania laparoskopowe.
Postępowanie i leczenie W pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, oprócz leków przeciwbólowych i rozkurczowych, stosowane jest czasem krótkoterminowe leczenie hormonalne. Leczenie wtórnego bolesnego miesiączkowania jest przyczynowe – leczy się chorobę leżącą u jego podłoża.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem bolesnego miesiączkowania zajmuje się ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)