POLECAMY

Bloki serca

Jaka jest istota choroby? Bloki serca to choroby układu bodźcoprzewodzącego serca. Zaliczamy do nich m.in. bloki przedsionkowo-komorowe, które wiążą się z trudnościami lub zablokowaniem w przewodzeniu impulsu elektrycznego od przedsionków do komór, oraz bloki śródkomorowe (bloki odnóg pęczka Hisa), które dotyczą samej komory.
Jakie występują objawy? Objawy zależą od rodzaju bloku, szybkości rytmu serca oraz przyczyny. Blok może być bezobjawowy, może też powodować pogorszenie tolerancji wysiłku, zawroty głowy, omdlenia, drgawki, a nawet nagły zgon.
Szczegóły diagnostyki Podstawową rozpoznania jest badanie EKG.
Postępowanie i leczenie W nagłych sytuacjach można stosować leki lub czasową stymulację serca. Nierzadko leczenie nie jest potrzebne, a przyczyna bloku przejściowa. W przeciwnym wypadku, postępowanie przewlekłe polega na wszczepieniu „sztucznego rozrusznika” serca, czyli kardiostymulatora.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczy kardiolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Niedawno stwierdzono u mnie blok serca i sugerowano wszczepienie stymulatora. Powyzszy artykul jest dosc lakoniczny i nie mowi o tym czy wszczepienie rozrusznika powoduje, ze osoba w zaawansowanym wieku nie potrafi umrzec gdy inne funkcje organizmu sa uposledzone. Nie chce w ostatnich latach mojego zycia byc roslina - dlatego boje sie rozrusznika.