POLECAMY

Bliznowce (Keloidy)

Jest to nieswoisty, łagodny rozrost włóknisty skóry. Typowy bliznowiec ma postać gładkiej, wyraźnie uniesionej ponad powierzchnię ciała, twardej blizny o różowym zabarwieniu. Może dawać świąd, a jego okolica może być nadwrażliwa na dotyk, a nawet bolesna.

Najczęściej pojawia się on w miejscu uszkodzenia skóry w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia się rany, z powstawaniem zbyt dużej ilości kolagenu. Bliznowce mogą wystąpić wszędzie, najczęściej jednak tworzą się na skórze klatki piersiowej, pleców i ramion.

Bliznowce mogą wystąpić wszędzie, jednak głównie na szyi, twarzy, klatce piersiowej, plecach i ramionach. Najczęściej powstają w trakcie leczenia oparzeń i ran, a nawet w przypadku rozległego trądziku. Uważa się, że skłonność do powstawania bliznowców występuje u osób o ciemnej karnacji skóry. Skłonność do bliznowców wiąże się z dziedzicznością. Bliznowce mogą rozwijać się pojedynczo, ale też mogą przenosić się na większe powierzchnie ciała.

Objawy - Bliznowce

  • zgrubienie skóry,
  • niebieskawoczerwone blizny (na początku),
  • swędzenie,
  • ból przy ucisku.

Leczenie - Bliznowce

Bliznowce zazwyczaj podczas prawidłowego leczenia wyraźnie się zmniejszają. Poza tym są zupełnie niegroźne dla życia i nie mają związku z chorobą nowotworową.

Niestety nie ma w pełni efektywnego sposobu leczenia bliznowców. Stosuje się preparat kortyzonowy w postaci maści lub wstrzyknięć w chorobowo zmienione miejsca. Na bliznowce można stosować specjalne opaski uciskowe, dzięki którym blizny częściowo zanikają. Chory stosuje maści zawierające wyciąg z cebuli i heparynę. Istnieje też skuteczna kuracja z zastosowaniem kremu z masy perłowej. Bliznowce leczy się także kremem cynkowym oraz plastrami silikonowymi. Ostatecznie bliznowce można usunąć operacyjnie, jednak choroba ma tendencje do nawrotów. Inną metoda leczenia jest laseroterapia.

Profilaktyka - Bliznowce

  • Unikanie urazów skóry
  • Opatrunki z delikatnym uciskiem na ranę u pacjentów zagrożonych bliznowcem,
  • Unikanie (o ile to możliwe) wykonywania zabiegów chirurgicznych u pacjentów ze skłonnością do tworzenia bliznowców.

Dodatkowe informacje - Bliznowce

Trwają badania kliniczne nad leczeniem bliznowców poprzez doogniskowe podawanie bleomycyny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)