POLECAMY

Bielactwo (Albinizm)

Vitiligo

Choroba polega na całkowitym lub miejscowym zaniku barwnika w naskórku. Brakującym barwnikiem jest melanina, produkowana przez melanocyty tzn. komórki skóry. Choroba uwarunkowana jest genetycznie.

Przekazywanie bielactwa uogólnionego następuje w recesywnym sposobie dziedziczenia. Oznacza to, że albinizm ujawni się u dziecka wówczas, gdy odziedziczy od matki i od ojca po jednym genie odpowiadającym za bielactwo. Natomiast bielactwo wrodzone częściowe dziedziczy się w sposób dominujący, ale nieregularny- tzn. dziecko może przejąć od rodzica tylko jeden gen odpowiadający za albinizm.

Objawy - Bielactwo

  • jasna cera,
  • biała tęczówka oka,
  • białe włosy,
  • bladoróżowa skóra,
  • nadwrażliwość na światło słoneczne.

Leczenie - Bielactwo

Medycyna nie poznała jeszcze metod leczenia bielactwa. Jedyne działanie to próba maskowania zmian kosmetykami. U osób, u których bielactwo obejmuje 60% powierzchni ciała można przeprowadzić depigmentację skóry (jest to odbarwienie skóry zdrowej). Bardzo ważna jest ochrona skóry przed oparzeniami, ponieważ skóra albinosów jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Wynika to z tego, że melanina to barwnik, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym- a albinosi nie mają tego barwnika. Muszą więc unikać promieni słonecznych oraz stosować kremy ochronne z najwyższymi filtrami.

Dodatkowe informacje - Bielactwo

Bielactwo samo w sobie nie zagraża życiu, jednak osoby chore są bardziej podatne na zachorowanie na raka skóry. Bielactwo u osób czarnoskórych stanowi ogromny problem estetyczny i psychologiczny. Z powodu choroby wiele osób (czarnoskórych) pozostaje w całkowitej izolacji od społeczeństwa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)