POLECAMY

Biegunki wirusowe

Jaka jest istota choroby? Biegunkowe zakażenia pokarmowe mogą być także wywoływane przez wirusy. Najczęściej przyczyną tych objawów są rotawirusy, w dalszej kolejności adenowirusy i "małe okrągłe wirusy", jak np. czynnik Norwalk. Biegunki rotawirusowe najczęściej dotyczą dzieci do 2 roku życia, które zakażają się od bezobjawowo zarażonych dorosłych. Do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną, na skutek nieprzestrzegania zasad higieny.
Jakie występują objawy? W naszym klimacie rotawirusy powodują zwykle epidemie w okresie zimowym. Adenowirusy, chociaż zazwyczaj kojarzone są z objawami przeziębienia, mogą także wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Postępowanie i leczenie Istnieje szczepionka przeciwko rotawirusom. Ponieważ jak dotąd nie umiemy leczyć przyczynowo tych zakażeń wirusowych podstawą terapii jest właściwe nawadnianie chorego do czasu samoistnego ustąpienia biegunki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
ja przed wyjazdami w kraje o innej florze bakteryjnej np egipt czy tunezja stosuje lactoral kilka dni przed wyjazdem i oczywiscie zabieram go ze soba na miejsce i z nim jeszcze nigdy nie miałam problemów
/7 lat temu
Bardzo dobre rezultaty przy biegunce daje stosowanie probiotyków. Osobiście mogę polecić Lactoral o smaku nektarynki. Łagodzą nasilenie biegunki i pomagają odbudować florę jelit co ma duże znaczenie dla odporności i dobrego samopoczucia.