POLECAMY

Biegunka podróżnych

diarrhoea viatorum

Biegunka podróżnych to zespół wielu objawów, który rozwija się z powodu zakażenia układu pokarmowego w wyniku spożycia skażonej żywności lub przyjęcia płynu skażonego drobnoustrojami. Biegunka podróżnych dotyczy osób, które podróżują do krajów, w których są niskie warunki sanitarno-higieniczne. Bakterie zwykle są odpowiedzialne za biegunkę podróżnych. Najczęściej to bakteria Escherichia coli jest winowajcą lub Campylobacter.

Objawy - Biegunka podróżnych

  • ból brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka wodnista lub krwista,
  • podwyższona temperatura,
  • bolesność uciskowa jamy brzusznej.
  • odwodnienie.

Leczenie - Biegunka podróżnych

W większości przypadków stosuje się leczenie objawowe. Istotne znaczenie ma nawadnianie organizmu by nie dopuścić do jego odwodnienia. W przypadku biegunki podróżnych u małych dzieci zaleca się przyjmowanie doustnych płynów nawadniających np. Hipp ORS 200. W ciężkich przypadkach stosuje się antybiotykoterapię. Podobnie antybiotykoterapię stosuje się również gdy leczenie objawowe nie przynosi rezultatu. W okresie trwania biegunki należy stosować lekkostrawną dietę. Chory powinien unikać smażonych potraw a sięgać po ryż, ziemniaki, makarony, kasze, banany oraz krakersy. Porcje jedzenia powinny być małe. Osoby, u których doszło do odwodnienia organizmu w wyniku biegunki podróżnych wymagają hospitalizacji.

Profilaktyka - Biegunka podróżnych

Dbałość o higienę (mycie rąk przed jedzeniem i przygotowywaniem posiłku),

Unikanie picia wody nieznanego pochodzenia.

Unikanie pokarmów nieznanego pochodzenia.

Unikanie napojów z lodem.

Dokładne mycie owoców i warzyw oraz obieranie ich ze skórki.

Picie wody butelkowanej.

Dodatkowe informacje - Biegunka podróżnych

Największe ryzyko wystąpienia biegunki podróżnych jest u osób, które przebywają w Afryce, Ameryce Łacińskiej oraz Azji Południowej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)