Bezsenność nieorganiczna

Jaka jest istota choroby? Bezsenność jest utrzymującym się przez dłuższy czas stanem niedostatecznej ilości lub jakości snu. Osoby udające się na spoczynek odczuwają lęk i napięcie, natłok myśli, martwią się niemożnością zaśnięcia, rozważają osobiste problemy. Rano nie czują się wypoczęte, w ciągu dnia odczuwają przygnębienie, napięcie i drażliwość.
Jakie występują objawy? Objawami są trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu i zła jego jakość, którym towarzyszą obawy dotyczące niemożności zaśnięcia i związane z tym skutki, niezadowalająca ilość i/lub jakość snu, która wywoływać może napięcie i zakłócać funkcjonowanie chorego.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje wywiad, obserwację oraz psychologiczną ocenę funkcjonowania. Wymaga wykluczenia podłoża organicznego (TK,MR).
Postępowanie i leczenie W farmakoterapii podstawowe znaczenie mają leki z grupy agonistów receptora benzodiazepinowego (diazepam, lorazepam). Stosuje się taże psychoterapię (metody behawioralne) czy zasady higieny snu.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się specjalista psychiatra, psycholog lub psychoterapeuta.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)