Bąblowica

Na czym polega istota choroby?

Termin echinokokoza obejmuje inwazje tasiemca bąblowcowego (E.granulosus) i wielojamowego (E.multilocularis). Robaczyce te są potencjalnie śmiertelne, a inwazja E.multilocularis przypomina rozsiany proces nowotworowy.

Jakie są przyczyny choroby?

Człowiek nie jest częstym ogniwem łańcucha rozwojowego tasiemców bąblowcowego i wielojamowego. Spożywa on jaja pasożyta przypadkowo i pełni w takim układzie rolę żywiciela pośredniego. Oznacza to, że u człowieka pasożyt przyjmuje postać otorbionych cyst, a objawy zależą od ich lokalizacji. Do zakażenia może dojść poprzez spożycie nieumytych owoców leśnych lub przez bezpośredni kontakt ze zwierzętami, na których obecne są jaja tasiemca.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Zależą od lokalizacji cyst, które uciskają na sąsiadujące narządy. Najczęstszą lokalizacją jest wątroba. Zdarza się też uogólniona reakcja alergiczna.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawowe znaczenie mają badania obrazowe np. tomografia komputerowa czy USG. Biopsja grozi rozsianiem się pasożyta. Powszechnie stosuje się oznaczanie swoistych przeciwciał.

Jakie są metody leczenia?

Preparat o nazwie albendazol hamuje rozwój cyst. W przypadku lokalizacji cyst powodującej ucisk na sąsiednie narządy lub zagrażającej pacjentowi możliwe jest chirurgiczne usunięcie zmian.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Terapię prowadzi lekarz chorób zakaźnych, internista, chirurg.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

W celu niedopuszczenia do zarażenia należy unikać spożywania nieumytych owoców leśnych oraz wody ze zbiorników do których dostęp mają zwierzęta. Należy dbać o higienę osobistą, dokładnie myć ręce po powrocie z lasu. Istotne znaczenie ma również zapobieganie kontaktom zwierząt domowych z gryzoniami i regularnie odrobaczać psów i kotów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)