Atrezja przełyku

Jaka jest istota choroby? Wada ta polega na niedrożności przełyku. Występuje jako wada izolowana lub jako część zespołu VACTERL (wady kręgów, odbytnicy i odbytu, serca, nerek i kończyn).Do wykształcenia się tej wady dochodzi w trakcie kształtowania się przewodu pokarmowego i dróg oddechowych z prajelita około 4 tyg. życia płodowego. Ponad 50% niemowląt rodzi się z innymi wadami wrodzonymi. Najczęściej są to wady układu naczyniowo-krążeniowego.
Jakie występują objawy? Pierwszym objawem może być wielowodzie, które wynika z niemożność połykania wód płodowych przez płód z atrezją przełyku. Po urodzeniu jednym z pierwszych objawów tej wady jest obfite ślinienie się noworodka, które wymaga stałego odsysania wydzieliny i założeniu na stałe sondy odprowadzającą wydzielinę.
Szczegóły diagnostyki Wada ta może być zdiagnozowana prenatalnie w trakcie badania USG płodu. Potwierdzenie diagnozy umożliwia Rtg klatki piersiowej jamy brzusznej. Próba założenia zgłębnika do przewodu pokarmowego kończy się niepowodzeniem.
Postępowanie i leczenie Lecznie jest chirurgiczne i polega na odtworzeniu ciągłości przełyku i usunięciu przetoki.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się neonatolog we współpracy z chirurgiem dziecięcym.

Tagi: przełyk
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)