Atrezja nozdrzy tylnych

Jaka jest istota choroby? Istotą tej wady jest zablokowanie nozdrzy tylnych przez nieprawidłową tkankę kostną lub tkanki miękkie wytworzone w okresie życia płodowego. Może być ona jedno- lub obustronna. U około 9%przypadków wada ta występuje rodzinnie. Współwystępuje często z rozszczepem podniebienia, przepukliną oponowo-mózgową i guzami pochodzenia zarodkowego.
Jakie występują objawy? Jeśli zarośnięcie jest jednostronne, wada może przebiegać bezobjawowo. Natomiast w przypadku atrezji obustronnej wada może być przyczyną ostrej niewydolności oddechowej u noworodka, do której może dojść np. w trakcie karmienie, kiedy oddychanie przez usta nie jest możliwe. Podstawowym objawem jest wtedy sinica, która może ustępować w czasie płaczu dziecka (wzmożone oddychanie przez usta)
Szczegóły diagnostyki Niemożliwość penetracji zgłębnikiem nosowym. Diagnoza musi być potwierdzona badaniem obrazowym, najczęściej tomografią komputerową.
Postępowanie i leczenie Leczenie jest chirurgiczne
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Zajmuje się nim neonatolog współpracy z laryngologiem i chirurgiem dziecięcym

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Moja córeczka urodziła się jako zdrowe dziecko. W pierwszych tygodniach życia okazało się że ma zarośnięte prawe tylne nozdrze. Bardzo dużo czasu zajęło nam ogarnięcie tematu - co, jak, kiedy, gdzie, jaki specjalista powienien zająć się naszym Skarbem. Dziś jesteśmy po operacji, która odbyła się w Poznaniu (jesteśmy z Wrocławia). Gdyby któraś mama miała podobny problem to służę pomocą jeśli chodzi o informacje i doświadczenie. Sama nie miałam kogo zapytać... mój adres mailowy: kasia_k7@wp.pl