POLECAMY

Atopowe zapalenie skóry

Na czym polega istota choroby?

W kontakcie z alergenem następuje nadmierna (nieprawidłowa) odpowiedź układu immunologicznego, pojawiają się wypryski głównie na twarzy oraz zgięciach kolan i łokci.

Jakie są przyczyny choroby?

Istnieje wiele przyczyn AZS. Znaczącą rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne. Sądzi się, że AZS może być schorzeniem psychosomatycznym (stres, traumatyczne wydarzenia mogą powodować chorobę). Zanieczyszczenie środowiska, w którym żyje chory również może być przyczyną AZS.

Jakie są objawy choroby?

 Najczęstsze objawy ASZ to zaczerwienienie, świąd, sucha, łuszcząca się skóra. Zaawansowane stadium choroby objawia się opuchlizną, wysiękami i pęcherzami wypełnionymi cieczą. U niemowląt AZS objawia się zaczerwienionymi, suchymi i swędzącymi zmianami na policzkach dziecka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Wykonuje się testy alergiczne, w celu sprawdzenia, jakie produkty uczulają.

Jakie są metody leczenia?

Należy unikać kontaktu z alergenami, stosować maści sterydowe i przyjmować leki antyhistaminowe. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która polega na natłuszczaniu jej obojętnymi kremami natłuszczającymi i stosowaniu kąpieli olejowych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Lekarz dermatolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
U nas pomocne przy AZS okazało się stosowanie emolientów- z serii Oilatum i stosowanie probiotyku Latopi(specjalnego dla dzieci z AZS). Na szczęście nie trzeba było stoswać sterydów ani leków antyhistaminowych.