POLECAMY

Artropatia w przebiegu chorób jelit

Jaka jest istota choroby? Od 5 do nawet 30% chorych na łuszczyce cierpi na zapalenie stawów. Choroba dotyka te osoby w wieku między 20 a 50 rokiem życia. W przypadku chorób zapalnych jelit zapalenie może dotyczyć stawów obwodowych, krzyżowo-biodrowych lub stawów kręgosłupa i dotyczy około 20% chorych.
Jakie występują objawy? Zależnie od lokalizacji i zaawansowania zmian do objawów należy ból, obrzęk, zniekształcenie stawu ze współistnieniem wyżej wymienionych chorób skóry czy jelit. Jednak najczęściej zaostrzenie zmian stawowych nie koreluje z zaostrzeniem choroby podstawowej.
Szczegóły diagnostyki w diagnostyce zastosowanie znajduje badanie wskaźników stanu zapalnego, antygenu HLA B27, zdjęcia RTG zajętych stawów oraz badanie płynu stawowego.
Postępowanie i leczenie Terapia zapalenia stawów w tych chorobach powinna uwzględniać leczenie choroby podstawowej, leczenie przeciwzapalne, niekiedy leki immunomodulujące i immunosupresyjne. Niezwykle istotne jest prowadzenie odpowiedniej fizykoterapii i kinezyterapii aby zachować sprawność zajętych stawów.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem jest wielospecjalistyczne konieczna jest współpraca lekarzy reumatologów, internistów i dermatologów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)