2 korzystne dla zdrowia przyczyny szybkiego bicia serca i 4 bardzo szkodliwe (a nawet zabójcze!)

Jeśli jesteś w wesołym miasteczku i zeszłaś właśnie z roller coastera, nic dziwnego, że serce wali ci jak szalone. Ale jeśli masz przyspieszony puls na co dzień, sprawdź, co może być przyczyną tego problemu.
Marzena Bartoszuk / 8 miesięcy temu
2 korzystne dla zdrowia przyczyny szybkiego bicia serca i 4 bardzo szkodliwe (a nawet zabójcze!) fot. Adobe Stock

Emocje, zarówno te przyjemne jak i niezbyt miłe, powodują przyspieszenie tętna. Ale wystarczy odpocząć, zrelaksować się lub zasnąć, by przywrócić prawidłowy rytm serca. Czasem jednak się to nie udaje! Przekonaj się, co wtedy robić.

Puls przyspiesza? To świetnie!

Są dwie sytuacje, które powodują szybkie bicie serca i są bardzo korzystne dla twojego układu krążenia (i nie tylko).

Seks 
Podczas namiętnych igraszek puls może być naprawdę przyspieszony, niemal do utraty tchu. Ale nic tak dobrze nie rozładowuje nadmiernego napięcia nerwowego jak właśnie seks. Co więcej, idzie za tym znacznie lepsze ukrwienie tkanek organizmu (krew krąży przecież szybciej), a to oznacza młodszy wygląd i lepszą pracę wielu narządów. Zatem kochaj się na zdrowie!

Aktywność fizyczna
To oczywiste, że podczas wysiłku serce bije szybciej. Za to potem, gdy odpoczywamy zwalnia znacznie bardziej, niż przed wysiłkiem. Oczywiście mamy na myśli regularną i umiarkowaną aktywność fizyczną, bo tylko taka ma dobroczynne skutki dla naszego organizmu (ekstremalne wyczyny, typu półmaraton bez przygotowania, niestety są szkodliwe). By wysiłek był bezpieczny, nie powinno się przekraczać wartości maksymalnego tętna. Oblicza się je, odejmując swój wiek od 220 (np. dla osoby trzydziestoletniej maksymalne tętno wynosi 190).  Ale najlepsze dla serca są ćwiczenia przy pulsie wynoszącym 50–70 proc. tętna maksymalnego. Zatem na przykład dla trzydziestolatki – to 95–133 uderzeń na minutę.

4 przyczyny za wysokiego pulsu

Wartość diagnostyczną, istotną dla oceny kondycji twojego układu krążenia ma tzw. tętno spoczynkowe. Najlepiej mierzyć je od razu po przebudzeniu, ale można także wówczas, gdy od  dłuższego czasu siedzisz lub leżysz. Jeżeli szybkie tętno występuje często lub stale, może sygnalizować różne problemy ze zdrowiem.

  1. Nadmiar cholesterolu we krwi– powoduje on zwężenie światła naczyń, przez co serce musi pracować szybciej, by dotlenić poszczególne tkanki i narządy.
  2. Zbyt wysoki poziom cukru –  słodka krew jest gęsta, trudniej krąży, serce musi pompować ją szybciej. Udowodniono, że  stale utrzymujący się nadmiar cukru we krwi przyspiesza tętno o 3–4 uderzenia/minutę.
  3. Nadciśnienie – utrudnia krążenie, bo napierająca na ścianki naczyń krew rozciąga je i osłabia. Uwaga!Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu sprzyjają nadciśnieniu, a więc także podwyższeniu tętna.
  4. Stres  – krótkotrwały podnosi tętno gwałtownie ale na kilka minut (co nie jest groźne), ale przewlekły sprawia, że serce stale pracuje zbyt szybko.

Hamuj!

Jeśli stwierdzisz, że masz stale przyspieszone tętno do ponad 75–85 uderzeń na minutę, powinnaś pójść do lekarza po skierowanie na podstawowe badania. Z pewnościę czeka cię EKG serca, pomiar cukru, ciśnienia i morfologia krwi. Bardzo ważne jest obniżanie tętna u osób, które już mają kłopoty z układem krążenia. Powinny one stale przyjmować (pod kontrolą lekarza) specjalne preparaty. Jeśli jednak po badaniach okaże się, że zbyt szybkie tętno nie jest objawem żadnej choroby i tak warto je zwolnić (np. poprawiając kondycję organizmu), bo niższe tętno to dłuższe życie!

Przeczytaj też:
15 sekund – tyle ci wystarczy, by sprawdzić, czy możesz żyć dłużej
Za szybki puls? Może to arytmia?
Twoje serce bije czasem jak szalone? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 miesięcy temu
Bardzo dziękuje za te ciekawe uzupełnienia.
/7 miesięcy temu
Przede wszystkim prawidłowy rytm zatokowy, albo jest albo go nie ma. Gdy mamy arytmię leczoną (po zabiegu kardiowersji, czy krioablacji) to może pojawiać się podczas wysiłków arytmia. By tego uniknąć należy brać regulatory pracy serca typu polfenon i b-blokery ciśnienia typu bibloc. I tu pojawia się problem. Oba te leki obniżają prawidłowe tętno zachowajmyzdrowie.pl/choroba-wiencowa-inne-choroby-serca-diagnostyka-zabiegi-ablacja-kardiowersja-scyntygrafia/ . Jeżeli pacjent ma tendencję do niskiego tętna (były sportowiec) to leki te nie mogą być brane w odpowiednich dawkach co powoduje że kardiowersja może nic nie dać i potrzebna jest krioablacja. Niezależnie od przywrócenia rytmu zatokowego i pozbycia się arytmii powinno się sprawdzić co wywołało że podczas zmęczenia dochodzi do migotania przedsionków. Zazwyczaj jest to choroba wieńcowa której występowanie może jedynie wykluczyć w 90 % scyntygrafia wysiłkowa.I jeszcze ostatnia uwaga. Najlepszym pomiarem pulsu nie jest wbrew pozoru aparat do mierzenia ciśnienia, ale wynik EKG. Lekarz wówczas mierzy linijką odległość między poszczególnymi fluktuacjami uderzeń serca. Jak wspomnieliście, gdy pojawia się to jedynie podczas wysiłku to dobrze jest założyć całodobowego Holtera.
/7 miesięcy temu
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D