POLECAMY

Jak wygląda USG jamy brzusznej

Masz problemu z trawieniem? Cierpisz na bóle brzucha? Poproś lekarza o skierowanie na to badanie.
/ 10 miesięcy temu
Jak wygląda USG jamy brzusznej fot. Fotolia

To jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Jest  nieinwazyjne i bezpieczne; można je powtarzać tak często, jak jest to konieczne. Najczęściej lekarze kierują na nie osoby, u których podejrzewają np. kamicę pęcherzyka żółciowego, chorobę wątroby, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, dużych naczyń jamy brzusznej, narządów miednicy mniejszej (czyli pęcherza moczowego u obu płci, u kobiet  – narządu rodnego, natomiast u mężczyzn – prostaty). Warto wiedzieć jak wygląda przebieg i przygotowanie do USG jamy brzusznej.

Na czym polega badanie

Ultrasonografia jamy brzusznej jest badaniem bezbolesnym (nie wymaga zastosowania znieczulenia). Wykonuje się ją w pozycji leżącej (na plecach).  Po odsłonięciu brzucha lekarz nanosi na skórę żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych i przesuwanie głowicy skórze. Lekarz wodzi głowicą w różnych kierunkach, a wtedy na ekranie aparatu, z którym jest ona połączona, pojawia się obraz badanego narządu. W trakcie badania specjalista może poprosić o zmianę pozycji lub wstrzymanie na chwilę oddechu.

Formalności

Skierowanie na wykonanie USG jamy brzusznej może wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista, np. chorób wewnętrznych, gastrolog, urolog. Ultrasonografię można również zrobić bez skierowania, ale wówczas za badanie trzeba zapłacić ok. 100 zł.

Jak wygląda USG brzucha u małego dziecka?

Przygotowanie do badania

W dniu badania warto założyć luźne ubranie, które łatwo rozpiąć lub podciągnąć do góry, by odsłonić brzuch.Dzień przed badaniem należy stosować lekkostrawną dietę i nie jeść produktów wzdymających. W dniu badania lub poprzedniego wieczoru dobrze się jest wypróżnić (u osób zaparciami dzień przed badaniem lekarz może zalecić zażycie środków przeczyszczających, a w przypadku skłonności do wzdęć - preparat z symetykonem). 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść. Nie powinno się też palić papierosów ani żuć gumy. W przypadku USG nerek i pęcherza moczowego1-2 godziny przed badaniem trzeba wypić około litra niegazowanej wody mineralnej, by mieć wypełniony pęcherz.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)