POLECAMY

Skąd wiadomo, że ktoś jest zarażony tasiemcem?

Zarażenia tasiemcami mogą objawiać się nieco inaczej w zależność od gatunku tasiemca. Symptomy choroby są często niespecyficzne, dlatego warto zwrócić uwagę jak przebiega diagnostyka i jakie badania są szczególnie ważne.
Skąd wiadomo, że ktoś jest zarażony tasiemcem?

Czym jest tasiemiec?

Tasiemce to robaki płaskie, których formy dorosłe szczególnie upodobały sobie układ pokarmowy człowieka. Poszczególne gatunki tasiemców różnią się od siebie wieloma cechami. Niektóre z nich mogą żyć w przewodzie pokarmowym człowieka nawet przez 25 lat!

Tasiemiec nieuzbrojony - uwaga na niedogotowane mięso wołowe!

Nadpobudliwość nerwowa, zawroty głowy, nudności i wymioty, ból w nadbrzuszu, to tylko niektóre z objawów, mogących towarzyszyć zakażeniu tasiemcem uzbrojonym.

Dochodzi do niego podczas spożywania zainfekowanego mięsa wołowego.

Diagnostyka opiera się głównie na badaniu koproskopowym (badaniu kału). Podczas takiego badania poszukuje się poszczególnych członów tasiemca (proglotydów) lub jaj. Jaja tasiemca wykrywa się stosukowo rzadko ( 50% przypadków), a na ich podstawie nie można powiedzieć czy chory jest zarażony tasiemcem uzbrojonym czy nieuzbrojonym. We wczesnym okresie choroby człony i jaja tasiemca nie są w kale wykrywane. Wykrywa się, wtedy swoiste antygeny tasiemca (koproantygeny). Oprócz badania kału i fragmentów wydalonego pasożyta dużą skutecznością charakteryzuje się badanie wymazu z odbytu.

Zobacz też: Czy można wykryć chorobę pasożytniczą na podstawie badań krwi?

Tasiemiec uzbrojony – tym razem winna wieprzowina

Dla człowieka niebezpieczne są zarówno jaja tasiemca jak i jego larwy (wągier). Bardzo groźna jest inwazja larw zwana cysticerkozą lub wągrzycą. Larwy mogą umiejscawiać się w różnych miejscach organizmu: mięśniach, sercu, płucach, otrzewnej, tkance podskórnej, ośrodkowym układzie nerwowy. Dają tym samym niejednorodne objawy chorobowe i wiążą się z poważnymi następstwami ( zwłaszcza wągrzyca mózgu lub oka).

Wykrywanie inwazji jelitowej tasiemcem uzbrojonym jest bardzo podobne do tego wykonywanego w przypadku podejrzenia obecności tasiemca nieuzbrojonego. Poszukiwane są proglotydy tasiemca lub jego jaja. Wykonuje się też czasami test do wykrywania koproantygenów. Diagnostyka cysticerkozy opiera się na wykonaniu biopsji larw umiejscowionych podskórnie, ( jeżeli larwy są widoczne). Inne badania, które mogą służyć do postawienia diagnozy w tym wypadku to: badania obrazowe, serologiczne i ocena płynu mózgowo-rdzeniowego. Tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MR) są niezwykle użyteczne. Oprócz wykrycia larwy pozwalają ocenić też zmiany chorobowe. Larwy umiejscowione w oku można wykryć oftalmoskopem. Do metod serologicznych mających zastosowanie należą: test hemaglutynacji biernej (IHA) oraz test immunoenzymatyczny (ELISA). Ostatnia metoda to badanie płynu mózgowo – rdzeniowego. Jakie parametry musi mieć płyn, aby można było podejrzewać cysticerkozę? Wynik badania w przypadku zakażenia będzie następujący: podwyższone stężenie białka, małe stężenie glukozy, duża ilość komórek plazmatycznych i eozynofilów, niskie ciśnienie.

Bruzdogłowiec szeroki – niebezpieczne ryby

Tym gatunkiem tasiemca można zarazić się poprzez spożywanie surowych, niewłaściwie przygotowanych ryb. Objawy towarzyszące chorobie to: objawy jelitowe, ogólne, niedokrwistość megaloblastyczna (niedobarwliwa). Rozpoznanie można postawić u osoby, która przebywała na terenach, gdzie zakażenie występuje lub jadła surowe ryby. Pomocne w ustaleniu diagnozy bywa wystąpienie dodatkowo anemii. Podstawowym badaniem diagnostycznym, w tej chorobie, jest badanie kału. Poszukuje się podczas niego charakterystycznych jaj robaka i jego części (tzw. proglotydów).

Tasiemiec bąblowcowy – psy źródłem zakażenia

Tasiemcem bąblowcowym możemy zarazić się poprzez drogę pokarmową, w wyniku spożycia zanieczyszczonej jajami pasożyta żywności. Psy są jednymi z żywicieli tasiemca bąblowcowego, dlatego brak odpowiedniej higieny podczas kontaktu z zakażonym zwierzęciem może doprowadzić do infekcji. Objawy choroby są bardzo różne, w zależności od tego, gdzie umiejscowi się larwa (bąblowica płuc, mózgu, wątroby itd.). Larwy w organizmie człowieka, tworzą cysty (torbiele).

Diagnostyka w tym wypadku opiera się na różnych metodach. Bardzo pomocne bywa badania parazytologiczne i histopatologiczne płynu z cyst. Używa się do niego materiałów pooperacyjnych, lub uzyskanych z biopsji. Do oceny torbieli można zastosować badania obrazowe (TK, MR, USG). Badania serologiczne również są wykorzystywane w diagnostyce (ELISA, immunoelektroforeza). Często mogą one jednak dawać wyniki fałszywie ujemne lub fałszywie dodatnie. Z tego powodu do ostatecznego potwierdzenia stosuje się więcej niż jedną technikę.

Diagnostyka zakażenia tasiemcami jest różna, w zależności od gatunku tasiemca. Do ustalenia poprawnej diagnozy przydatne są zarówno badania koproskopowe, serologiczne jak i obrazowe.

Polecamy: Jakie badania diagnostyczne w zakażeniu nicieniami lub przywrami?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (30)
/miesiąc temu
Mam do odstąpienia tabletki Opticide (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję połowę czyli 50 tabletek, po odsypaniu reszty dla siebie. Termin ważności 9.2018. Cena za tabletkę 3zł, włącza koszt lotniczej wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Oczywiście, mogę też wysłać opakowanie 100 tabletek, za 250zł. Będzie też znacznie dłuższa data przydatności. Lek jest ciężko dostępny na NFZ, trzeba czekać do 10 tygodni na sprowadzenie. Jan Krongboon massagewarsaw malpa gmail
/2 lata temu
plaskie! .....ciekawe .....superstronka xd
/2 lata temu
fajna ta strona like
POKAŻ KOMENTARZE (27)