Rezonans magnetyczny głowy – co może wykryć to badanie

Kiedy zrobić rezonans magnetyczny głowy i jak przygotować się do rezonansu z kontrastem. Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedzi w tym właśnie artykule.
Rezonans magnetyczny głowy – co może wykryć to badanie fot. Fotolia

Badanie to wykrywa wszelkie schorzenia w obrębie mózgu (w tym wady wrodzone i rozwojowe), zaburzenia krążenia czaszkowego, choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane – SM), problemy z działaniem nerwów rozmieszczonych w czaszce a także guzy mózgu i tętniaki. Jest to obecnie najdokładniejsze badanie, dzięki któremu można wykryć już niewielkie nieprawidłowości, na początkowym etapie rozwoju, co zwłaszcza w przypadku guzów nowotworowych ma ogromne znaczenie. Rezonans głowy bywa niezwykle przydatny także do monitorowania leczenia (można ocenić, czy przynosi ono skutek i np. guz zmniejsza się) a w przypadku planowanej operacji umożliwia określenie jej zakresu.

Kiedy zrobić rezonans magnetyczny głowy?

Zwykle pierwszym badaniem obrazowym, na jakie lekarz kieruje w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w obrębie czaszki jest tomografia komputerowa. Nie zawsze jednak to badanie wystarcza do postawienia właściwej diagnozy. Dlatego skierowania na badanie głowy rezonansem magnetycznym można się spodziewać, między innymi wówczas, gdy:

  • wyniki wykonanej wcześniej tomografii komputerowej nie dostarczają wystarczających informacji  i trzeba sprawdzić dokładniej, co się dzieje);
  • pacjent cierpi na przewlekłe bóle i zawroty głowy lub szumy uszne;
  • istnieje podejrzenie, że w mózgu powstały zmiany (np. nowotworowe), lub gdy nowotwór został już wykryty, ale trzeba zaplanować zakres i przebieg operacji;
  • pacjent zgłasza objawy mogące zasugerować istnienie choroby demielinizacyjnej lub ucisku na niektóre struktury mózgu (drętwienia kończyn, niedowłady, zawroty głowy itp.);
  • pojawiły się ataki padaczki;
  • zdiagnozowano zaburzenia hormonalne albo problemy ze wzrokiem, które wskazują na możliwość nieprawidłowości w obrębie  przysadki mózgowej.

Rezonans magnetyczny z kontrastem

Czasem, by uzyskać bardziej dokładny obraz zmian w trakcie badanie rezonansem magnetycznym podawany jest kontrast. To substancja, którą podaje się dożylnie, podczas tego zabiegu czasem można poczuć lekkie mdłości. Kontrast jest potem wypłukiwany z organizmu przez nerki, dlatego każda osoba, która przygotowuje się do badania powinna wykonać badanie poziomu kreatyniny – nie wcześniej jednak, niż na 14 dni przed terminem rezonansu (wynik musi być możliwie aktualny).

Wynik rezonansu

Zwykle otrzymuje się go po kilku lub kilkunastu dniach w formie opisu i na płycie CD lub DVD. Należy zgłosić się z nim do lekarza, który skierował na badanie.

Cena rezonansu magnetycznego głowy

Dla osób ubezpieczonych, które otrzymały skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty badanie jest bezpłatne. Jednak czas oczekiwanie w placówce publicznej służby zdrowia bywa długi (powyżej kilku miesięcy), dlatego w pilnych przypadkach wiele osob decyduje się na to badanie w prywatnej placówce. Cena rezonansu głowy jest różna w zalezności od regiony Polski i posiadanego przez ośrodek sprzętu. Zwykle waha się między 400 zł a 800 zł.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
zapomnieliście napisać, że kontrast jest płatny osobno i często jego cena jest równa bądź wręcz wyższa od ceny samego badania (zależne ilości kontrastu dostosowanej do masy ciała badanego). poza tym chętnie się dowiem, gdzie można zrobić rezonans za 400 zł - od 1997 roku nie spotkałam się z ceną poniżej 500 zł.