POLECAMY

Jakie jest idealne tętno?

Zaburzenia tętna to pierwszy sygnał problemów z krążeniem. Na szczęście puls możesz kontrolować sama! Zobacz, jakie jest idealne tętno i gdzie je mierzyć
Jakie jest idealne tętno? fot. Fotolia

Tętno (puls) to efekt ruchu naczyń krwionośnych na skutek skurczów serca. Jego norma jest różna w zależności od wieku (np. u dzieci i dorosłych) a także stanu fizjologicznego (np. w ciąży) lub sytuacji (spoczynkowe, maksymalne). Sprawdź, o jakie jest prawidłowe tętno, jak zmierzyć puls i o czym świadczy zbyt niskie i wysokie tętno!

Jakie jest prawidłowe tętno spoczynkowe (normy)?

Normy prawidłowego pulsu są różne dla osób w różnym wieku i stanie fizjologicznym. Różnią się też w zależności od tego, co akurat robimy - prawidłowa wartość będzie inna dla tętna spoczynkowego i inna dla tzw. maksymalnego. Prawidłowe tętno spoczynkowe wynosi:

  • u płodu: 110-150/min[1]
  • u niemowlęcia: 130/min
  • u dziecka: 100/min
  • u nastolatka: 85/min
  • u dorosłego: 70/min
  • u osoby starszej: 60/min

Jaki powinien być prawidłowy puls?

Jak obliczyć prawidłowe tętno maksymalne?

Tętno maksymalne to najwyższe prawidłowe tętno z jakim powinno bić twoje serce (tej granicy nie powinnaś przekraczać np. podczas wysiłku). Oblicza się je odejmując swój wiek od liczby 220.

Jakie powinno być tętno biegacza?

Prawidłowe tętno - od czego zależy wynik?

Tętno (potocznie nazywane pulsem) to ruch naczyń krwionośnych, który odzwierciedla częstość skurczów serca. Gdy się zdenerwujesz, albo wysilisz, zdecydowanie przyspiesza. Jeśli jesteś spokojna, albo śpisz – zwalnia. Jego rytm zależy też od:

  • kondycji – ludzie wysportowani mają nieco niższy puls, niż ci, którzy w ogóle nie ćwiczą;
  • wieku – norma dla niemowląt to 130 uderzeń na minutę, dla dzieci – 100, dla młodzieży 85, dla dorosłych 70, a dla seniorów 60.

Jak zmierzyć je samemu tętno?

Gdy sprawdzasz sobie ciśnienie krwi nowoczesnym ciśnieniomierzem, na jego wyświetlaczu zwykle pokazuje się też tętno. Zobacz, jaki wynik oznacza normę, a także, jak dokonać pomiaru bez użycia medycznego sprzętu.

Jak prawidłowo zmierzyć tętno bez ciśnieniomierza?

Do sprawdzenia tętna potrzebny ci będzie stoper lub zegarek z sekundnikiem. Połóż go obok siebie, a potem poszukaj miejsca, w którym czujesz wyraźny puls. Najłatwiej je znaleźć na:

  • tętnicy szyjnej – z boku szyi, w zagłębieniu tuż pod żuchwą;
  • tętnicy promieniowej – na nadgarstkach. Do miejsca, w którym wyczuwasz puls przyłóż opuszki palców: wskazującego i środkowego. Nie przyciskaj ich za mocno! Teraz zerknij na zegarek i przez 20 sekund licz uderzenia tętnicy. Pomnóż wynik przez 3, a uzyskasz ilość uderzeń na minutę.

Pamiętaj! Jeśli kilkukrotny pomiar pokazuje, że puls jest za wolny, za szybki, czy niemiarowy, powiedz o tym lekarzowi. W razie potrzeby skieruje cię on na badania kontrolne.

Jak samemu zbadać tętnice szyjne?

Na podstawie artykułu z dwutygodnika "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 miesiące temu
ja mam 44 w wieku 36lat.. Generalnie ten artykuł to bzdura.
/9 miesięcy temu
Dobrze mierzy pulsooksymetr DUO Control, jest na wyświetlaczu info o stanie baterii co bardzo się przydaje.
/rok temu
Puls mam pow 90 !! Troche duzy !!