Poznaj 5 możliwych przyczyn bólu piersi!

Takich dolegliwości nigdy nie wolno bagatelizować! Dowiedz się, co może powodować ból piersi.
Agata Bernaciak / 5 miesięcy temu

Każda z nas chociaż raz w życiu odczuwała ból piersi. Zwykle  taka dolegliwość nie świadczy o żadnej poważnej chorobie. Mimo wszystko uważamy, że lepiej dmuchać na zimne. Przekonaj się, co może oznaczać dotkliwy ból, który czujesz w okolicy biustu.

Poznaj 5 możliwych przyczyn bólu piersi!

Odczuwanie bólu to sygnał naszego ciała świadczący o tym, że coś może być nie tak. Pamiętaj, takiego sygnału nie wolno bagatelizować! Istnieje szereg możliwych przyczyn, które powodują ból piersi. Do najważniejszych z nich należą:

  • Ból piersi spowodowany przez PMS, czyli stan napięcia przedmiesiączkowego. Pomogą ci wtedy zimne okłady i leki przeciwbólowe.
  • Torbiele. Jeśli ból promieniuje do pachy, koniecznie idź na USG!
  • Ciąża i okres połogu. Przez zmiany hormonalne piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk.
  • Mastopatia. Jeżeli twoje piersi są twarde i bolą, może być to objaw mastopatii, którą powodują zaburzenia hormonalne. Koniecznie skonsultuj to z lekarzem!
  • Guz nowotworowy. Nie zapominaj o regularnym badaniu piersi!

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy jesteś po prostu przed miesiączką, czy jesteś w ciąży, o bólu piersi ZAWSZE informuj swojego lekarza. Tylko regularne badania pozwolą na wykrycie nowotworu piersi we wczesnym stadium!

Polecamy:
Jeśli wciąż czujesz się zmęczona, boli cię głowa i jesteś drażliwa, możesz cierpieć na neurastenię. Co to za choroba?
Czy zwapnienia w piersiach mogą oznaczać raka? Sprawdź!
Co powoduje zawroty głowy? Poznaj 4 najczęstsze przyczyny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 dni temu
Samobadanie piersi, zarówno przez młode osoby, jak i przez starsze powinny być rytuałem jak mycie zębów czy innych części ciała. Kobiety niestety nie wiedzą jak to robić i ewentualne zmiany chorobowe są wykrywane zbyt późno. Często podczas wizyt u lekarzy ginekologów po prostu nie ma takiego elementu badania. Jeśli wszystko jest w porządku to wizyta trwa 5-10 min (w porywach ;p). Ja miała takie szczęście i podczas kolejnego "rutynowego przeglądu" mój lekarz ginekolog zaproponował mi do wypróbowania taką specjalną rękawicę do badania piersi. Początkowo była sceptyczna do tego typu wynalazku, ale polubiłyśmy się. W tym momencie FemiGlove wisi u mnie w łazience razem z wytycznymi jak badać pierś i kiedy to robić by cały "zabieg" faktycznie coś wykazał. Rękawica stworzona jest z jakiegoś takiego tworzywa, które potęguje czucie w dłoni. Ja za jej pomocą wykryłam sobie w piersi torbiel, która w prawdzie jest niegroźna, ale warto się jej przyglądać.