Badanie krwi fot. Fotolia

O czym mówi wskaźnik OB?

Sprawdź, o jakich chorobach możesz dowiedzieć się sprawdzając wynik OB!
Marta Wilczkowska / 08.06.2017 10:18
Badanie krwi fot. Fotolia

OB (skrót od pełnej nazwy: Odczyn Biernackiego) to wskaźnik opadania erytrocytów. Badanie OB wykonuje się w diagnostyce m.in. stanów zapalnych i nowotworowych. Podwyższone OB może być efektem infekcji, nowotworu, ciąży lub niedokrwistości. Obniżone OB towarzyszy np. chorobom alergicznym i nadkrwistości. Sprawdź, jaka jest norma OB dla kobiet i mężczyzn i jak interpretować wyniki.

Wskaźnik OB zawdzięczamy polskiemu patologowi Edmundowi Biernackiemu, który w 1897 roku ogłosił wyniki swoich badań nad zależnością tempa opadania erytrocytów od stanu zdrowia organizmu. Odkrył, że w niektórych schorzeniach tempo opadu erytrocytów odbiega od normy, dzięki czemu już podczas rutynowej morfologi można wykryć pierwsze objawy choroby.

Na czym polega badanie OB?

Odczyn Biernackiego to wskaźnik określający tempo opadania erytrocytów w pobranej próbce krwi. Pomiaru dokonuje się w niekrzepnącej krwi w ciągu jednej godziny, a następnie wyniki porównuje z normą. 

OB - norma dla kobiet, mężczyzn, dzieci i osób starszych

Norma OB jest różna dla kobiet i mężczyzn oraz osób w różnym wieku. Poniżej przedstawiamy tabelę z normami OB dla różnych grup ludzi:

Noworodki 1-2 mm
Niemowlęta do 6 mc. ż. 11-22 mm
Dziewczynki i kobiety do 60 r. ż. 3-15 mm
Chłopcy i mężczyźni do 60 r. ż 1-10 mm
Kobiety po 60 r. ż 3-20 mm
Mężczyźni po 60 r. ż. 1-15 mm

Jak odczytać wyniki morfologii krwi? Opisujemy aż 21 parametrów!

 

Co może wpływać na podwyższone OB?

Podwyższone OB może być wynikiem m.in.:

  • stanu zapalnego organizmu (np. gorączki reumatycznej, kiły, gruźlicy, zapalenia płuc
  • rozwijającej się choroby nowotworowej
  • niedokrwistości (anemii)
  • niedoczynności i nadczynności tarczycy
  • marskości wątroby
  • zespołu nerczycowego i innych schorzeń.

Wysokie OB towarzyszy również ciąży, połogowi i miesiączce i jest to stan fizjologiczny organizmu. Mimo to wszystkie nieprawidłowe wyniki morfologii zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Co wpływa na niskie (obniżone) OB?

Zbyt niskie OB może być wynikiem choroby alergicznej, nadkrwistości lub niedoboru fibrynogenu. Obniżone OB pojawia się również o chorych na malarię i osób z przewlekłą niewydolnością krążeniową a także osób z takimi chorobami krwi jak czerwienica prawdziwa i niedokrwistość sierpowatokrwinkowa.

6 przepisów na koktajle, które poprawią wyniki morfologii krwi

Wskaźnik OB to jeden z parametrów morfologii krwi, które pozwalają ocenić stan zdrowia organizmu. Interpretacja wyników zawsze odbywa się w oparciu o inne badania, nigdy na podstawie samego wyniku OB krwi. Dopiero na podstawie kompleksowej diagnostyki lekarz jest w stanie określić możliwe przyczyny podwyższonego lub zbyt niskiego OB. Dlatego, zamiast podejmować próbę diagnozy na własną rękę, wszystkie odbiegające od normy wyniki morfologii należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)