Zmiany zakrzepowe znajdujące się w żyłach kończyn dolnych gromadzą się przy ścianach naczyń, zwężając ich światła/ fot.Fotolia

O czym informuje nas rozmaz krwi?

Oprócz morfologii, badaniem krwi, które możemy wykonać, jest rozmaz krwi. Wykonuje się go w celu oceny mikroskopowej i stosunku ilościowego poszczególnych rodzajów komórek krwi. Jest on zazwyczaj zlecany razem z morfologią i oba wyniki otrzymuje się łącznie. O czym mówi wynik tego badania?
/ 31.10.2011 00:36
Zmiany zakrzepowe znajdujące się w żyłach kończyn dolnych gromadzą się przy ścianach naczyń, zwężając ich światła/ fot.Fotolia

Rozmaz krwi może być wykonany automatycznie i wtedy wynik jest wydrukiem komputerowym lub być wykonany ręcznie, co jest metodą bardziej praco- i czasochłonną, ale umożliwia uzyskanie bardziej dokładnej oceny preparatu.

Jak wykonuj się rozmaz krwi?

Kroplę krwi umieszczamy na szkiełku podstawowym. Następnie za pomocą drugiego szkiełka rozmazuję się ją, aby otrzymać jak najcieńszą warstwę. Celem jest  otrzymanie obrazu mikroskopowego, który pozwoli zróżnicować poszczególne rodzaje komórek krwi i następnie je policzyć. Preparat pozostawia się do wyschnięcia, utrwala się poprzez zanurzenie w alkoholu metylowym, a następnie wybarwia.

Polecamy: Badania krwi - vademecum

Jakie dokładnie komórki obserwuje się w preparacie?

Jeśli chodzi o krwinki czerwone, to analizuje się ich kształt i wielkość. Jest to niezbędne w diagnostyce takich chorób jak sferocytoza (krwinki mają kształt okrągły) czy anemii (mała krwinka), czy anemii sierpowatej.

Morfologia krwi: jak odczytać wyniki badań krwi? Opisujemy aż 21 parametrów!

Krwinki białe dzielimy natomiast na podstawie specyficznych właściwości wybarwiania się, kształtu jądra i zawartości ziarnistości w cytoplazmie. Leukocyty dzielą się na dwie główne grupy: granulocyty i limfocyty. Wśród granulocytów z kolei wyróżniamy:

  • Neutrofile (charakterystyczne segmentowane jądra), 60-70%, 1800-8000/micro litr

Ich podwyższona liczba może występować w takich stanach fizjologicznych jak wysiłek fizyczny, stres czy ciąża a także towarzyszyć takim chorobom jak chłoniaki, białaczki i inne choroby mieloproliferacyjne, rozsiane procesy nowotworowe, choroby autoimmunologiczne oraz stany w których dochodzi do martwicy tkanek, np. zawał, oparzenia, rozległe urazy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego a także w przypadku terapii sterydami.

  • Eozynofile 2-4%, 50-400/microlitr

Zwiększony odsetek eozynofilii obserwujemy między innymi w chorobach alergicznych, zakażeniach pasożytniczych, chorobach płuc, chorobach tkanki łącznej oraz chorobach mieloproliferacyjnych.

  • Bazofile 0-1%, 0-300/micro litr

Podwyższona ilość bazofilów może występować w przewlekłych i ostrych białaczkach a także w czerwienicy prawdziwej.

  • Limfocyty (charakterystyczna mała zawartość cytoplazmy i duże jądro), 20-45%, 1000-5000/micro litr

Limfocytoza występuje w przewlekłych zakażeniach bakteryjnych, wirusowym zapaleniu wątroby i innych zakażeniach wirusowych (mononukleoza zakaźna, świnka, odra i inne) a także w  przypadku białaczek limfatycznych.

Spadek liczby limfocytów, czyli limfocytopenia, jest charakterystyczny dla stanów po chemio- i radioterapii, zakażenia HIV, białaczek i sepsy.

Polecamy też: Białaczka nie jedno imię ma

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.12.2014 18:30
fajne ale...wiecie jak to jest. jak dziecko kocha słodycze?