Norma TSH - kiedy wykonać badanie TSH?

Czym jest TSH i jaki ma związek z funkcjonowaniem tarczycy? Jaka jest norma TSH i kiedy warto zbadać jej poziom? Na te i inne pytania odpowiedziała nam lek. med. Monika Paprota, internista, pulmonolog z CM Enel-Med!
Marta Słupska / 22.01.2016 10:48

Tajemniczy skrót TSH oznacza tyreotropinę. Jest hormonem regulującym funkcje tarczycy, jednak wytwarzanym poza nią. Oznaczenie poziomu TSH jest najważniejszym badaniem gdy chcemy się dowiedzieć, czy nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo.

Jak badać TSH i kiedy warto to robić?

TSH jest badaniem, które wykonuje się u pacjenta pobierając krew. Warto je wykonać gdy czujemy przewlekłe zmęczenie, mamy wahania wagi (tyjemy lub chudniemy), kołatania serca czy biegunki. Wszystkie te objawy mogą być związane z rozwijającą się chorobą tarczycy.

Jaka jest norma TSH?

Pacjent otrzymując wynik TSH ma również podany zakres norm. Z reguły obejmuje on 0,4–4,0 mU/l.

Jak wykonać samobadanie tarczycy?

Jakie są objawy za wysokiego stężenia TSH?

Częstszą sytuacją kliniczną jest podwyższony poziom TSH, który sugeruje niedoczynność tarczycy. Pacjenci zgłaszają często np.:

  • nadmierne osłabienie
  • tycie
  • suchość skóry
  • zaburzenia snu.

Czy widzisz u siebie objawy niedoczynności tarczycy?

Jakie są objawy za niskiego stężenia TSH?

Niski poziom TSH zdarza się zdecydowanie rzadziej. Sugeruje on nadczynność tarczycy. Pacjenci skarżą się wówczas np. na:

  • chudnięcie
  • nadmierne pobudzenie
  • nerwowość
  • potliwość
  • kołatanie serca
  • biegunki.

Na czym polega dalsza diagnostyka w przypadku nieprawidłowego poziomu TSH?

Nieprawidłowy poziom TSH sugeruje patologie tarczycy, którą należy potwierdzić. Wymaga to pobrania krwi i oznaczenia w niej wolnych hormonów tarczycy ft3 i ft4. Diagnostyka jest często uzupełniana o badanie obrazowe tarczycy, czyli USG.

Kiedy warto zrobić USG tarczycy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/02.04.2018 10:09
Czy mam coś z tarczyca ? Bo lekarz mi powiedział ze mam podwyższone wyniki i zalecił dalsze badania moje wyniki TSH 3,19 FT4 18,99
/19.02.2018 07:07
świńska tarczyca suplement diety Thyroid TR Thiroyd NDT tajski Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 180zł + 20 zł przesyłka pobraniowa. Również mam suplement Thyroid-S i Thyroid TR (bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60 mg, za 250 zł, włącza to koszt wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Mogę też go wysłać z Polski, ale za 350 zł. Proszę przekaż znajomym. dziekuję z góry Jan Krongboon massagewarsaw malpa gmail com
/12.07.2017 14:31
Troszkę wyższy jest poziom pośredni lepiej skonsultować to z lekarzem .
POKAŻ KOMENTARZE (8)