POLECAMY

Morfologia krwi - jak odczytać wynik?

Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć w organizmie infekcje, zapalenia, niedokrwistość i inne procesy chorobowe. Jest obowiązkowa dla każdej osoby pracującej zawodowo. Co oznacza za niskie lub za wysokie stężenie hemoglobiny, limfocytów czy leukocytów?

Ogólne badanie krwi (morfologia krwi) powinno się wykonywać raz w roku.

Jest ono pomocne w diagnostyce wielu chorób.

Co się kryje za tajemniczymi skrótami, jakie parametry stanowią normę, o czym świadczą obniżone oraz podwyższone wartości m.in. hemoglobiny, erytrocytów, leukocytów czy limfocytów - tego dowiesz się z naszego niezbędnika. Krótkie opisy najważniejszych parametrów pomogą w interpretacji wyników.

Po kliknięciu na wybrany rodzaj badania możesz sprawdzić jakie parametry oznaczają normę, a kiedy stężenie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie i jakie schorzenie lub chorobę może oznaczać.

* Hemoglobina
* Erytrocyty (RBC)
* MCV
* MCH
* MCHC
* Hematokryt (HCT)
* Anizocytoza (RDW)
* Anizochromia (HDW)
* Retykulocyty (RET)
* Leukocyty (WBC)
* Limfocyty (LYMPH)
* Monocyty (MONO)
* Eozynofile (EOS)
* Bazofile (BASO)
* Neutrofile (NEUT)
* Trombocyty (PLT)
* Odczyn Biernackiego (OB)
* Żelazo (Fe)
* Ferrytyna
* Transferyna (TRF)
* Erytropoetyna (EPO)
* Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC)

Zachęcamy do przejrzenia zakładki Wyniki badań - zdrowotnego niezbędnika, który przeprowadzi Cię przez interpretację wyników badań nie tylko krwi, ale też moczu, lipidogramu, biochemii, koaguloramu, elektrolitów, gazometrii, immunologii, hormonów, markerów nowotworowych, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i ciśnienia tętniczego.

Dowiedz się więcej o morfologii z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/2 lata temu
Witam.odebrałam wyniki krwi w niemczech i czarnym mazakiem zaznaczono CALCIUM 2.20L CZY KTOŚ MI MOŻE POMÓC TO ZROZUMIEĆ?
/2 lata temu
Cześć. Zrobiłem sobie badania, żeby sprawdzić hemoglobinę. Niestety wyszła mi o 1g/dl mniejsza niż 2 miesiące temu, ale to jeszcze nie wszystko. Moją uwagę przykuły: -podwyższona procentowa wartość EO (9,5%, a norma to mniej niż 5), -obniżona wartość neutrofili (36,3%, norma 45-70), Czy może to być objawem jakiejś choroby, powinienem się martwić?
/2 lata temu
zz
POKAŻ KOMENTARZE (16)