Monocyty fot. Fotolia

Monocyty hamują namnażanie wirusów i oczyszczają krew. Oto ich normy

Po co nam te komórki i jaka jest ich prawidłowa norma we krwi? Sprawdzamy, o czym świadczą podwyższone i obniżone monocyty.
Marta Wilczkowska / 17.04.2017 11:30 / aktualizacja: 16.07.2019 11:26
Monocyty fot. Fotolia

Monocyty to komórki żerne (fagocyty), należące do komórek układu odpornościowego. Oczyszczają krew z obumarłych tkanek i bakterii, produkują interferon hamujący namnażanie się wirusów i mają zdolność "wychodzenia" poza naczynia krwionośne. Sprawdź, jaka jest norma monocytów we krwi, o czym świadczą podwyższone i obniżone monocyty i jaki jest prawidłowy poziom monocytów w ciąży.

Spis treści:

Po co nam monocyty?

To największe z komórek należących do grupy leukocytów. Powstają głównie w szpiku kostnym, gdzie dojrzewają, a następnie trafiają do krwi, w której żyją ok. 2-3 dni.

Na swojej powierzchni mają specjalne receptory, dzięki którym są w stanie wychwycić informacje o miejscu toczącego się procesu zapalnego. Gdy ją otrzymają, przedostają się poza światło naczyń krwionośnych i oczyszczają miejsce z obumarłych tkanek i bakterii (dlatego nazywane są komórkami żernymi). Produkują również interferon, który hamuje proces namnażania się wirusów.

białe krwinki

fot. Adobe Stock, kolaż Polki.pl

Monocyty - norma u dorosłych

Badanie poziomu monocytów wykonuję się podczas rutynowej morfologii krwi lub gdy zachodzi podejrzenie choroby (np. nawracające zakażenia, diagnostyka chłoniaka Hodgkina). To jedno z badań krwi, które należy robić na czczo.

Ich norma u dorosłych to 0,3-0,8 tys./l’l. Wynik może być też zapisany procentowo, wtedy powinien wynieść 3-8%. Na wyniku badania monocyty zapisuje się jako MONO. 

Monocyty u dzieci

Normy tych komórek u najmłodszych zależą od wieku i są szersze niż u dorosłych:

  • u noworodków poniżej 7. dnia życia monocyty powinny wynosić 0-12%;
  • u dzieci powyżej 7. dnia życia do 6. roku życia – 2-7%;
  • u dzieci powyżej 6. roku życia – 5-12%.

Trzeba jednak dodać, że prawidłowe ilości komórek zależą też często od widełek przyjętych przez konkretne laboratoria diagnostyczne. 

O czym świadczą podwyższone monocyty?

Monocytoza (podwyższony poziom monocytów we krwi) to nierzadki stan, który może być powodowany przez różne czynniki. Przykładowo może być wynikiem:

Wzrost koncentracji monocytów obserwuje się dość często. W większości przypadków jest on spowodowany łagodnymi stanami, jak infekcje wirusowe, w okresie zdrowienia, w trakcie odnowy granulocytów oraz w trakcie stosowania niektórych leków (np. glikokortykosteroidów). Jeżeli stan kliniczny dziecka budzi niepokój, to stwierdzenie wysokiej monocytozy wymusza poszukiwanie poważniejszych chorób infekcyjnych (gruźlica, zapalenie naczyń), chorób zapalnych tkanki łącznej, nieswoistych zapaleń jelit i bardzo rzadko chorób rozrostowych
– dodaje lek. Anna Łęgowik z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Jak podkreśla lek. Anna Łęgowik, monocyty powyżej normy mogą też być wynikiem... błędu popełnionego w laboratorium.

W każdym przypadku wysokiej monocytozy warto rozważyć możliwość błędu laboratoryjnego. Automatyczne oznaczenie składu odsetkowego leukocytów krwi może mylnie zaliczać do monocytów niektóre nietypowe postacie limfocytów lub granulocytów. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie rozmazu ręcznego morfologii krwi obwodowej
– zaznacza lek. Anna Łęgowik.

Niskie monocyty - jakie mogą być przyczyny?

Przyczyną monocytopenii (zbyt niski poziomu monocytów we krwi) może być infekcja organizmu lub zażywanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów).

Monocyty w ciąży

Podczas ciąży wartości niektórych parametrów morfologicznych mogą odbiegać od normy. Na przykład podwyższony poziom neutrofilów (innych komórek należących do leukocytów) w 3. trymestrze ciąży (od 27. tygodnia do porodu) niekoniecznie musi oznaczać chorobę.

Jednak podwyższony poziom limfocytów lub monocytów w ciąży może świadczyć o toczącej się infekcji, dlatego wszystkie wyniki poza wyznaczoną normą należy skonsultować z lekarzem.

Zobacz też:
Co oznacza za mało lub za dużo białych krwinek we krwi?
Czy morfologia może wykazać nowotwór? 

Anna Łęgowik
lek.
Anna Łęgowik
pediatra

Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W roku 2017 rozpoczęła specjalizację w dziedzinie pediatrii w Klinice Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W 2019 roku rozpoczęła przewód doktorski. Stale bierze udział w szkoleniach i konferencjach naukowych, by podnosić swoje kwalifikacje. Pracuje w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)