Próbka krwi do testów fot. Fotolia

O czym mówi wartość MCHC? Sprawdź, jak interpretować wyniki tego parametru morfologii krwi!

MCHC określa wysycenie erytrocytów hemoglobiną. Jakie są przyczyny obniżonego i podwyższonego MCHC? Sprawdź!
Marta Wilczkowska / 22.05.2017 08:35
Próbka krwi do testów fot. Fotolia

MCHC (skrót od angielskiej nazwy: mean corpuscular concentration) to wskaźnik określający średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach. Badanie wykonuje się podczas rutynowej morfologii krwi lub np. w diagnostyce niedokrwistości. Norma MCHC wynosi 33-37 g/dl. Podwyższone MCHC może świadczyć o sferocytozie lub odwodnieniu organizmu, natomiast zbyt wysokie (podwyższone) o przewodnieniu lub anemii z niedoboru żelaza. Sprawdź, jak interpretować wyniki tego badania krwi!

Co to jest MCHC? Jaka jest prawidłowa norma?

MCHC to wskaźnik określający poziom wysycenia erytrocytów (czerwonych krwinek) hemoglobiną. Wartość parametru oblicza się jako stosunek hemoglobiny do hematokrytu według wzoru:

  • MCHC = Hb / hematokryt

MCHC wyznacza się podczas wykonywania rutynowych badań profilaktycznych krwi lub np. przy podejrzeniu niedokrwistości.

Norma MCHC to: 33-37 g/dl

Podwyższone MCHC (powyżej normy)

Podwyższone MCHC może świadczyć o wadliwej budowie erytrocytu, np. sferocytozie (rodzaju wrodzonej niedokrwistości hemolitycznej) lub, częściej, o ciężkim odwodnieniu organizmu. W wyniku odwodnienia dochodzi do "zagęszczenia" hemoglobiny w czerwonych krwinkach. Wraz ze wzrostem stężenia hemoglobiny w czerwonych krwinkach większa się paramert MCHC.

Obniżone MCHC (poniżej normy)

Niskie MCHC może być wynikiem przewodnienia organizmu. Tak jak przy odwodnieniu dochodzi do wzrostu stężenia hemoglobiny w krwinach, tak przy przewodnieniu dochodzi do "rozcieńczenia", a tym samym stężenie hemoglobiny, i wskaźnik MCHC, spadają.

Inną przyczyną obniżonego poziomu MCHC jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. W tego rodzaju anemii, ze względu na brak wystarczającej ilości hemu, spada synteza hemoglobiny. Tym samym jest jej mniej w czerwonych krwinkach, przez co MCHC jest poniżej normy.

Jakie badania krwi należy robić na czczo?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)