Co ile lat należy robić mammografię? Sprawdź!

To zależy... Dowiedz się, kiedy zrobić pierwsze badanie i jak często je powtarzać.
Ewa Cwil / 7 miesięcy temu
Co ile lat należy robić mammografię? Sprawdź! fot. Adobe Stock

Mammografia jest jednym z badań stosowanych w celu wykrycia raka piersi. To proste i zwykle nie powodujące bólu piersi badanie, podczas którego dawka promieniowania Roentgena jest zbliżona do tej, jaką otrzymuje pacjent podczas prześwietlenia zęba.

Badanie wykonuje się w dwóch tzw. projekcjach: górno-dolnej i skośnej. Uzyskany obraz najczęściej ogląda i interpretuje dwóch radiologów, co ma zminimalizować ryzyko błędu. Skuteczność mammografii w wykrywaniu raka szacowana jest na 85% i zależy w dużej mierze od  budowy piersi – u kobiet młodszych zwykle tkanka piersi ma wyższą gęstość niż u kobiet starszych, co utrudnia prawidłową diagnostykę. Warto też pamiętać, że badanie mammograficzne czasami nie wykazuje raka nawet wtedy, gdy guzek jest już wyczuwalny w badaniu palpacyjnym.
U kobiet młodych najczęściej do zobrazowania tkanki piersi stosuje się badanie USG.

Kiedy zacząć się badać?

W Polsce zaleca się, aby pierwsze badanie mammograficzne wykonać po 35 roku życia. Po ukończeniu 40 lat warto badanie to powtarzać co 2 lata, a po 50 r. ż. co roku. W przypadku osób, które miały w rodzinie przypadki raka piersi, zaleca się wykonanie pierwszej mammografii nie później niż na 10 lat przed osiągnięciem wieku, w jakim zachorowała osoba bliska.
Badanie można wykonywać częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Bezpłatne badania przesiewowe

W Polsce wykonuje się je u kobiet w wieku 50-69 lat. Uprawnione mogą poddać się badaniu co 2 lata. Najczęściej otrzymują pisemne zaproszenie, choć gdy go nie otrzymują mogą samodzielnie zgłosić się do odpowiedniej placówki i badanie wykonać.

Kontrowersje wokół mammografii

Jakiś czas temu rozgorzała dyskusja, czy zbyt częsta mammografia nie wywołuje raka. Jednak nie istnieją dane, które potwierdzałyby takie podejrzenia.

Przeciwwskazania do badania

Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania mammografii są ciąża oraz wiek – niższy niż 40 r. ż. ze względu na dużą gęstość tkanek piersi.

Koszt badania

Za mammografię prywatnie trzeba zapłacić od 80 do 150 zł w zależności od ośrodka.

Polecamy:
Dlaczego poza USG piersi warto robić mammografięJak sprawdzić, czy grozi ci rak piersiŻycie z rakiem piersi w Polsce

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)