Krzywa cukrowa – badanie, które pozwala zdiagnozować cukrzycę

Trwa około trzy godziny, ale warto je przeprowadzić, gdy podejrzewamy u siebie cukrzycę. Na czym polega krzywa cukrowa?
Krzywa cukrowa – badanie, które pozwala zdiagnozować cukrzycę

Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to nieinwazyjne, ale dość długo trwające badanie, które pozwala zdiagnozować cukrzycę i stan przedcukrzycowy. Inaczej określa się je mianem doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT). Na czym polega?

Jak rozpoznać objawy cukrzycy?

Co to jest krzywa cukrowa?

Krzywa cukrowa to inaczej krzywa glikemiczna. Jest badaniem krwi, które przeprowadza się, gdy istnieje podejrzenie, że chory może cierpieć na cukrzycę. Polega na oznaczeniu poziomu cukru we krwi w odpowiednich odstępach czasu. Często przeprowadza się je też u ciężarnych pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży, by ewentualnie zdiagnozować cukrzycę ciążową. Jeśli wynik krzywej cukrowej jest dodatni, konieczne jest udanie się do diabetologa.

Powstanie... szczepionka na cukrzycę?!

Krzywa cukrowa – jak przygotować się do badania?

Badanie krzywej cukrowej wykonuje się na czczo, przeprowadza się więc je rano po nocy. Wcześniej (ani w trakcie badania) nie można podejmować aktywności fizycznej, gdyż może to zafałszować jego wynik. Do badania trzeba dostarczyć zakupioną w aptece glukozę (75 g).

W trakcie badania trzykrotnie pobiera się krew – raz przed wypiciem glukozy i dwa razy po jej wypiciu (po godzinie i dwie godziny po). Jeśli poziom glukozy u badanego wzrośnie po jej wypiciu i pozostanie na tym poziomie przez 2-3 godziny, może to świadczyć o cukrzycy.

Pamiętajmy, że w czasie tego badania nie wolno podejmować aktywności fizycznej – wykluczone jest więc spacerowanie po korytarzu w przychodni czy wychodzenie na zakupy. Najlepiej jest zabrać ze sobą książkę lub gazetę i cierpliwie czekać w poczekalni. Na mierzenie krzywej cukrowej musimy przeznaczyć sobie około trzech godzin. W jego trakcie należy leżeć lub siedzieć.

Jak interpretować wyniki krzywej cukrowej?

Wynik prawidłowy dla stężenia glukozy we krwi na czczo powinien wynieść poniżej 100 mg/dl (5.6 mmol/l). Nieprawidłową glikemię na czczo oznaczają wartości z zakresu 100 – 125 mg/dl (5.6 – 6.9 mmol/l). Cukrzycę sugeruje wynik powyżej (lub równy) 126 mg/dl (7.0 mmol/l) na czczo.

Wynik prawidłowy dla stężenia glukozy we krwi po dwugodzinnym obciążeniu glukozą wynosi poniżej 140 mg/dl (7.8 mmol/l). Nieprawidłową glikemię wyznaczają wartości 140 – 199 mg/dl (7.8 – 11.0 mmol/l) po obciążeniu glukozą. Natomiast rozpoznanie cukrzycy może sugerować wynik powyżej 200 mg/dl (11.1 mmol/l) po obciążeniu glukozą.

Przeczytaj też:Cukrzyca ciężarnych groźna dla mamy i dzieckaCukrzyca typu 1 groźniejsza od typu 2? Cukrzyca typu 2 - zmora ludzi otyłych. Ale nie tylko... Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)