Jak spowolnić menopauzę

kobieta fot. Adobe Stock
Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Z reguły dotyczy pań w wieku około 45-55 lat. Niektóre kobiety przechodzą ją bardzo łagodnie, inne borykają się z tzw. objawami zespołu klimakteryjnego. Nasilenie objawów menopauzy można określić za pomocą analizy indeksu Kuppermana. Indeks ocenia natężenie wielu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie, zaburzenia snu, rozdrażnienie, nastój depresyjny. Menopauza jest procesem naturalnym, nieuniknionym, który jednak można spowolnić lub załagodzić.
kobieta fot. Adobe Stock
Okres przekwitania to punkt zwrotny w życiu każdej kobiety. W jej organizmie zachodzą liczne przemiany, które widoczne są zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Odpowiadają za to hormony płciowe – estrogeny. 
Wejście w okres przekwitania to proces, który nie następuje gwałtownie, lecz składa się z etapu premenopauzalnego (ok. 4 lata przed wystąpieniem menopauzy), menopauzy właściwej (ostatnia miesiączka wraz 12-miesięcznym okresem po niej, gdy nie występuje krwawienie maciczne) oraz etapu pomenopauzalnego (cały czas życia kobiety po wygaśnięciu funkcji rozrodczych). Do tego momentu biologiczny rytm życia kobiet był powiązany z cyklem hormonalnym, który warunkował comiesięczne występowanie owulacji i menstruacji.
 

Winne temu są hormony płciowe

Wcześniej wspomniano o estrogenie, jednak za koordynację tej skomplikowanej machiny odpowiadają cztery związki – estrogeny, progesteron, folikulotropiny i lutropiny. Ich wydzielanie odbywa się na trzech poziomach: podwzgórza, przysadki mózgowej i jajników. Wszystkie one działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego, a więc współpracując i wzajemnie komunikując się ze sobą. 
 
Wejście w okres menopauzy zaburza ten naturalny rytm poprzez stopniowe wygasanie pracy jajników. Estrogenowe deficyty są wyczuwalne przez te obszary mózgu, które dotychczas były przyzwyczajone do regularnych ich dostaw. A co za tym idzie misterna konstrukcja, która gwarantowała kobiecemu organizmowi płodność, zaczyna poważnie szwankować. Jest to odczuwalne w trzech zasadniczych sferach życia: fizycznej, psychicznej i seksualnej. 
 
 

Estrogeny pod lupą

Estrogeny są nazywane hormonami żeńskimi, co nie oznacza, że są obecne wyłącznie w kobiecym organizmie. To jednak w nim pełnią kluczową rolę kształtowania narządów płciowych i regulacji cykli miesiączkowego.
Nagły spadek ich poziomu w organizmie zwiastuje liczne zmiany. Nie pozostajemy wobec nich jednak całkiem bezradni, czego nauczyła nas natura. Zauważono, że w świecie przyrodniczym zwierzęta w okresie przekwitania przejawiają skłonność do pożywiania się wybranymi gatunkami roślin. Okazało się, że takimi, które zawierają niesteroidowe związki o budowie i funkcji podobnej do naturalnych estrogenów. Otrzymały one nazwę fitoestrogenów ze względu na ich wyjątkowe powinowactwo do receptorów estrogenowych. Fitoestrogeny uzupełniając niedobory żeńskich hormonów w organizmie, powstrzymują kaskadowe występowanie zmian typowych dla okresu przekwitania.
 

Co łagodzi powstawanie menopauzy i jej objawy?

Wśród fitoestrogenów na szczególną uwagę zasługują lignany lniane otrzymywane z siemienia lnianego oraz 8 – prenylnaringenina zawarta w szyszkach chmielu. Substancje te możemy dostarczyć wraz z pożywieniem, jednak ze znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest ich suplementacja w postaci specjalnych preparatów. Jednym z nich jest  Ligunin® TERMOSTOP, który zawiera optymalne ilości fitoestrogenów. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż hormonalna terapia zastępcza, ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych skutków ubocznych niż w przypadku terapii hormonalnej. Ponadto pozwala oddziaływać zarówno na ciało, jak i na umysł, a to właśnie obie te sfery są narażone na menopauzalne zmiany. Liginany lniane regulują gospodarkę hormonalną i wykazują właściwości antyoksydacyjne. Obniżają ryzyko wystąpienia chorób hormonozależnych, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, chronią przed osteoporozą, a także poprzez swoje działanie hipoglikemiczne są rekomendowane w profilaktyce cukrzycy. Natomiast szyszki chmielu wykazują delikatne działanie uspokajające i wyciszające..
 
 

Kolejny kwitnący etap życia

Oprócz profilaktyki czy łagodzenia zaburzeń nastroju, Ligunin Termostop pomaga niwelować również takie dolegliwości związane z menopauzą, jak uderzenia gorąca na które cierpi ponad 80 procent kobiet, pocenie się, niepokój oraz rozdrażnienie. Pozytywnie oddziałuje też na sen, ułatwiając nocny odpoczynek i zapobiegając wybudzaniu się. Wszystko to sprawia, że sięgając po naturalne rozwiązania, możemy oswoić menopauzę, jeszcze zanim spędzi nam sen z powiek, a dzięki temu możemy w bardziej komfortowy i mniej dotkliwy sposób przetrwać przekwitanie i uczynić je kwitnącym okresem w naszym życiu. 
 

 

Materiał powstał przy współpracy z marką Oleofarm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA