POLECAMY

Myślisz, że wiesz już o nim wszystko? Zadałyśmy urologowi 4 ważne pytania na temat badania moczu

Kiedy jest konieczne i jak prawidłowo oddać mocz do badania? Szczególnie to ostatnie nie jest dla pacjentów takie oczywiste…
Marta Słupska / 6 miesięcy temu
Myślisz, że wiesz już o nim wszystko? Zadałyśmy urologowi 4 ważne pytania na temat badania moczu fot. Adobe Stock

Jeśli chcemy oddać mocz do badania, przede wszystkim powinniśmy zakupić w aptece odpowiedni pojemniczek. Jest on sprzedawany w dwóch wersjach: sterylnej (do posiewu moczu) lub niesterylnej (może być użyty do badania ogólnego moczu). Kiedy jednak badanie moczu jest wskazane, jak się do niego przygotować i dlaczego warto wykonywać je regularnie? Temat, który wielu osobom wydaje się oczywisty, choć w rzeczywistości wcale taki nie jest, naświetlił nam dr n. med. Piotr Kaczmarek – specjalista urolog z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Jakie choroby pozwala wykryć badanie moczu? [video]

Jak często powinniśmy badać mocz?

Dr n. med. Piotr Kaczmarek: Jeśli dana osoba nie zgłasza żadnych dolegliwości, to badanie moczu wykonujemy kontrolnie raz w roku.

Dolegliwości, czyli co w tym przypadku? Jakie są wskazania do wykonania tego badania?

Należą do nich dolegliwości bólowe, pieczenie, szczypanie podczas oddawania moczu (mikcji), procesy zapalne, nowotworowe, a także inne choroby: kamica czy niewydolność nerek.

Badanie moczu wykonujemy nie tylko w przypadku chorób układu moczowo-płciowego, ale również jako wskaźnik dla diagnostyki chorób układowych, takich jak np. cukrzyca czy różnego rodzaju procesów zapalnych. Na przykład białkomocz może być objawem wymienionych chorób, ale także szpiczaka czy ziarnicy złośliwej. Potraktujmy tę diagnostykę zatem bardzo poważnie. Tym bardziej, że badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Wymaga jedynie chwili poświęcenia dla własnego zdrowia.

Kto może dać nam skierowanie na to badanie?

Skierowanie na badanie moczu daje lekarz medycyny każdej specjalizacji – zarówno internista, jak i specjalista. Często skierowanie na badanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu, natomiast dopiero dalszą diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz urolog.

Jak prawidłowo oddać mocz do badania?

Mocz należy oddać rano, po obmyciu okolic ujścia cewki moczowej. W czasie oddawania moczu do klozetu należy podstawić i napełnić do maksymalnie 3/4 pojemności specjalny pojemnik na mocz zakupiony w aptece.

Zakręcony i podpisany danymi pacjenta pojemnik zanosimy bezpośrednio do laboratorium lub przechowujemy w chłodnym miejscu, aby nie dopuścić do namnażania bakterii.

Zachęcam wszystkich do badania moczu przynajmniej raz do roku, nawet jeżeli nie towarzyszą nam żadne niepokojące dolegliwości.

Polecamy:
Masz te objawy? Koniecznie zrób badanie moczu!
Badania moczu i kału – vademecum

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)