POLECAMY

Hemoglobina glikowana HbA1c – nowoczesny sposób kontroli cukrzycy

Badanie hemoglobiny glikowanej to ważny wskaźnik kontroli cukrzycy. Sprawdź dlaczego!
/ 11 miesięcy temu
Hemoglobina glikowana HbA1c – nowoczesny sposób kontroli cukrzycy fot. Fotolia

 Hemoglobina glikowana (HbA1c) to badanie przeprowadza się u osób chorujących na cukrzycę. Jest wskaźnikiem, dzięki któremu można sprawdzić średnią wartość glikemii w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Po co się robi to badanie?

Dzięki temu można ocenić prawidłowość leczenia cukrzycy.  Lekarz, mając wynik hemoglobiny glikowanej,  jest w stanie ocenić skuteczność zastosowanej terapii oraz stopień przestrzegania przez chorego zaleceń (np. dotyczących diety, aktywności itp).  Warto przy tym pamiętać, że odsetek hemoglobiny glikowanej odzwierciedla średnią glikemię, więc pełna interpretacja wyniku jest możliwa przy jednoczesnej ocenie codziennych pomiarów glikemii.

Dlaczego bada się hemoglobinę glikowaną?

Ważne jest też znaczenie mobilizujące: dla diabetyka wyznaczenie docelowych wartości kontrolnego parametru może być zachętą do przestrzegania zaleceń, pogłębiania wiedzy na temat choroby oraz wzięcia odpowiedzialności za leczenie częściowo na siebie, nie czekając na wizyty kontrolne. Trzeba bowiem pamiętać, że zbyt duży poziom cukru we krwi po dłuższym czasie  prowadzi do poważnych powikłań – kalectwa i skrócenia życia. Dlatego właśnie niezwykle ważna jest obiektywna i wiarygodna ocena kontroli cukrzycy.

Jakie są normy hemoglobiny glikowanej we krwi?

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, aby dla diabetyków  wynik ten mieścił się w przedziale 6,1-6,5 procenta – to świadczy o dobrej kontroli choroby. Jeśli wartość HbA1c wynosi powyżej 7 proc. koniecznie należy zmodyfikować sposób leczenia! Wzrost o każdy ułamek procenta wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju retinopatii, nefropatii, neuropatii oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Jaka jest cena badania HbA1c i jak się do niego przygotować?

Ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu lub diabetologa to badanie bezpłatne (w ramach NFZ). Prywatnie kosztuje ok. 30 zł. W przeciwieństwie do badania poziomu cukru we krwi, nie trzeba być na czczo. Ale latem, gdy temperatura jest wysoka, na ok. 30 min. przed badaniem wskazane jest wypicie szklanki wody.

Co warto wiedzieć o hemoglobinie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)