Próbka krwi do badań fot. Fotolia

O czym mówi hematokryt i jak interpretować wyniki tego parametru morfologii krwi?

Sprawdź, o czym świadczy podwyższony i obniżony hematokryt, jak zmienia się hematokryt w ciąży i jakie są normy dla różnych grup ludzi.
Marta Wilczkowska / 18.05.2017 08:40
Próbka krwi do badań fot. Fotolia

Hematokryt (wskaźnik hematokrytowy, liczba hematokrytowa) to parametr określający stosunek ilości erytrocytów do całej objętości krwi. W wynikach morfologii krwi oznacza się go skrótem HC lub HCT. Obniżony hematokryt może być wynikiem anemii lub konsekwencją intensywnych krwawień. Podwyższona wartość hematokrytu towarzyszy nadkrwistości, odwodnieniu organizmu i nadmiernej produkcji czerwonych krwinek. Sprawdź, jakie są normy hematokrytu i jak interpretować wyniki!

Co to jest hematokryt?

Hematokryt określa stosunek objętości czerwonych krwinek do całej objętości osocza. Zwykle podawany jest w procentach (właśnie w takiej postaci są przedstawione niżej normy). Na wartość hematokrytu wpływa wiele zmiennych:

  • liczba i objętość erytrocytów
  • objętość krążącej krwi
  • wiek i płeć osoby badanej.

Hematokryt - normy

Normy hematokrytu są różne dla różnych grup:

  • kobiety - 37-47%
  • mężczyźni - 42-52%
  • niemowlęta i dzieci - 30-40%
  • noworodki - 44-62%

Jakie badania krwi należy zrobić na czczo?

Hematokryt poniżej i powyżej normy (niski)

Niski hematokryt (poniżej normy) oznacza, że ilość erotrocytów w stosunku do objętości osocza jest zbyt mała. Taki stan może być sygnałem o rozwoju anemii, przewodnieniu organizmu lub wynikiem intensywnych krwawień.

Z kolei zbyt wysoki hematokryt (powyżej normy) analogicznie oznacza, że objętość erytrocytów w stosunku do objętości całej krwi jest zbyt duża. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku nadkrwistości, czyli zbyt dużej ilości czerwonych krwinek (taki objaw towarzyszy np. czerwienicy prawdziwej). Inną przyczyną podwyższenia hematokrytu jest izotocznicze odwodnienie organizmu lub nadprodukcja erytrocytów.

Hematokryt w ciąży

W ciąży hematokryt może obniżyć się o kilka procent. Niekoniecznie musi to być powód do niepokoju, jednak każde odstępstwo od normy należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Warto pamiętać, że wartość hematokrytu należy interpretować w oparciu o wartości innych parametrów morfologii krwi.

Kalendarz badań w ciąży - kiedy i które badania powinnaś zrobić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)