POLECAMY

Kalendarzyk, kalkulator, obserwacja objawów czy test owulacyjny? Jak możesz określić dni płodne?

Ta wiedza przyda ci się, jeśli starasz się o dziecko lub przeciwnie, na razie nie planujesz potomstwa. Warto to wiedzieć!
Marta Wilczkowska / 9 miesięcy temu
Kalendarzyk, kalkulator, obserwacja objawów czy test owulacyjny? Jak możesz określić dni płodne? fot. Fotolia

Dni płodne to moment cyklu, w którym może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Jeśli planujecie dziecko to właśnie ten moment, kiedy powinniście uprawiać seks. Dni płodne wyznacza się za pomocą metody kalendarzyka, obliczając je w kalkulatorze lub obserwując objawy owulacji.

Jak obliczyć dni płodne?

Możesz to zrobić za pomocą metody kalendarzyka lub obliczyć w kalkulatorze dni płodnych. Warto pamiętać, że obie metody opierają się o pewne uniwersalne założenia (np. stała długość faz cyklu) i nie uwzględniają czynników, które mogą wypłynąć na moment owulacji (np. stres, infekcja). Możesz też czekać na objawy owulacji.

Kalendarz dni płodnych

Kalendarz albo kalendarzyk dni płodnych to jedna z metod kontrolowania momentu, w którym może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Dni płodne wylicza się, przyjmując, że cykl będzie przebiegał zgodnie z określonym schematem. Teoretycznie, podczas 28-dniowego cyklu, owulacja wypada około 14 dni przed kolejną miesiączką, a dni płodne przypadają około 10-18 dnia cyklu menstruacyjnego kobiety.

Nie jest to oczywiście reguła. U różnych kobiet cykle mają różną długość, a owulacja nie musi wypaść dokładnie w ich połowie. Metoda ta nie sprawdzi się też u kobiet miesiączkujących nieregularnie. Dlatego w określaniu dni płodnych pomocna może być obserwacja objawów owulacji.

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych pomoże ci w prosty sposób obliczyć, w jakie dni, zgodnie z założeniami metody kalendarzykowej, możesz zajść w ciążę. Wystarczy, że podczas długość cyklu oraz dokładną datę (dzień, miesiąc i rok) ostatniej miesiączki. Warto jednak pamiętać, że kalkulator sprawdzi się tylko u kobiet miesiączkujących regularnie. I, podobnie jak w przypadku kalendarzyka dni płodnych, nie jest to metoda stu procentowo pewna.

Jak rozpoznać objawy dni płodnych?

Objawy owulacji nie występują zawsze, a u wielu kobiet owulacja przebiega bezobjawowo. Łatwo je też pomylić, na przykład z infekcją lub zwykłym bólem brzucha. Niemniej jednak są pewne objawy, które mogą sugerować nadejście dni płodnych:

  • Podwyższona temperatura. to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów owulacji. Należy jednak pamiętać, że przyczyną stanu podgorączkowego wcale nie musi być owulacja. Co więcej, infekcja przebiegająca ze stanem podgorączkowym lub gorączką może wpłynąć na termin owulacji!
  • Kolejnym charakterystycznym objawem owulacji jest zmiana konsystencji i objętości śluzu. Po mętnym, lepkim śluzie pojawiającym się po miesiączce, śluz owulacyjny staje się bardziej przejrzysty, śliski i rozciągliwy. Zwiększa się też jego ilość.

Owulacji może też towarzyszyć ból w dole brzucha (po stronie owulującego jajnika), zwiększony popęd płciowy, tkliwość piersi. Niektóre kobiety obserwują u siebie poprawę nastroju w tym okresie. Mogą też pojawić się plamienia owulacyjne.

Warto pamiętać, że żeby móc określić czas owulacji na podstawie objawów, należy uważnie obserwować zmiany podczas cyklu przez przynajmniej kilka miesięcy. Ważna jest systematyczność, dokładność (np. mierzenie temperatury zawsze o określonej porze doby) i zwracanie uwagi nawet na niewielkie zmiany.

Test owulacyjny - ostateczne potwierdzenie?

Owulacja trwa zaledwie 24 godziny. Żeby zwiększyć pewność, że to właśnie ten moment, aby starać się o dziecko, warto zrobić test owulacyjny. Kupisz go w każdej aptece (kosztuje ok. 20 zł). Co warto o nim wiedzieć?

Test owulacyjny określa stężenie hormonu luteinizującego w organizmie kobiety. Tuż przed owulacją stężenie tego hormonu gwałtownie wzrasta. Jeśli test wykryje taki wzrost, pokaże pozytywny wynik, czyli obecność owulacji. Warto pamiętać, że test owulacyjny może być nieskuteczny u kobiet z zespołem policystycznych jajników, karmiących piersią czy stosujących antykoncepcję hormonalną.

Kiedy kobieta jest płodna? Sprawdź!
Kiedy kobieta jest płodna? Sprawdź!
Wiedza na temat płodności odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdej kobiety. Na jakiej podstawie można określić dni płodne?
Po czym poznać dni płodne?
Po czym poznać dni płodne?
Dni płodne przebiegają u każdej z kobiet w indywidualny sposób. Czy można dokładnie określić, kiedy kobieta ma dni płodne? Czy mierzenie temperatury i obserwacja śluzu są skutecznymi technikami wyliczania dni płodnych?
Dni płodne i owulacja – obalamy mity
Dni płodne i owulacja – obalamy mity
Wciąż wśród nas krąży wiele mitów na temat cyklu miesiączkowego i zachodzących podczas niego procesów. Ile dni powinien trwać cykl miesiączkowy? Na kiedy przypadają w cyklu dni płodne? Czy dni płodne przypadają tylko na owulację? Jak długo powinien trwać okres?
Czy w czasie menopauzy można zajść w ciążę?
Czy w czasie menopauzy można zajść w ciążę?
Wiele kobiet po 45. roku życia nie zdaje sobie sprawy, że nadal może zostać mamami. W okresie okołomenopauzalnym istnieje taka możliwość, po menopauzie już nie. Kiedy można zajść w ciążę? Czy trzeba się zabezpieczać? Jakie badania wykonać?
Jak rozpoznać owulację i dni płodne?
Jak rozpoznać owulację i dni płodne?
Każda z nas ją miewa i to co miesiąc. Niby wiemy, że ma ona miejsce w połowie cyklu, a dokładniej w 14 dzień od ostatniego dnia krwawienia (czytając to stwierdzenie już można się zgubić). No tak, ale co jeśli nasz cykl wcale nie jest regularny, gdy ten środek trudno jest wyznaczyć? Gdy stres bierze górę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
No właśnie ja też nie jestem fanką kalendarzyka, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed ciążą. Moim zdaniem jednak antykoncepcja hormonalna nie ma sobie równych, oczywiście, jeśli jest dobrze dobrana - wtedy nie powoduje żadnych skutków ubocznych :)
/8 miesięcy temu
Jakbym miala wierzyc kalendarzykowi i zabezpieczac sie za jego metoda to wolalabym chyba sie nie zabezpieczac w ogole :D dla mnie zadna metoda. Wole swoj levosert i miec pewnosc, ze przynajmniej nie ma opcji na wpadke.