POLECAMY

Diagnostyka raka płuc krok po kroku

Boisz się raka płuc? Palisz papierosy i zastanawiasz się, czy możesz zachorować na ten typ nowotworu? Zobacz jakie badania trzeba wykonać, aby wykluczyć nowotwór.
Diagnostyka raka płuc krok po kroku

Rak płuc objawia się niespecyficznie. Przez lata rośnie powodując nieznaczne osłabienie i postępującą utratę masy ciała. Z czasem może pojawić się kaszel, duszność i ból w klatce piersiowej. Pacjent zazwyczaj adaptuje się z czasem do pojawiających się objawów.

Badania obrazowe

Pierwszym badaniem wykonywanym w diagnostyce raka płuc jest RTG klatki piersiowej. Jest to badanie niedokładne – nie wykaże zmian o bardzo małych rozmiarach i nietypowej lokalizacji. Na podstawie zdjęć RTG szczególnie ciężko diagnozuje się nowotwory znajdujące się przy wnękach płuc (przyśrodkowo), zasłaniane przez okoliczne struktury: duże naczynia płucne, drzewo oskrzelowe i żebra.

Znalezienie guza w badaniu RTG jest wskazaniem do wykonania bronchoskopii i tomografii komputerowej klatki piersiowej.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o badaniu rentgenowskim (rtg)?

Bronchoskopia

Bronchoskopia polega na wprowadzeniu do drzewa oskrzelowego miękkiej rurki zakończonej kamerą, światłem i szczypczykami do pobierania materiału do badań histopatologicznych. Bronchoskopia pozwala na dokładną ocenę zmian wewnątrzoskrzelowych i na pobranie wycinka z niepokojących zmian.

Markery nowotworowe w raku płuc

Marker SCC-Ag - antygen raka płaskonabłonkowego wytwarzany jest przez komórki nowotworów złośliwych płaskonabłonkowych. Norma SCC-Ag wynosi do 2,0 ng/ml. Podwyższenie stężenia tego markera obserwuje się w raku szyjki macicy, płaskonabłonkowym raku płuca oraz i innych rakach płaskonabłonkowych (które są już znacznie rzadsze). Największe znaczenie diagnostyczne ma w raku szyjki macicy.

CYFRA 21-1 to rozpuszczalny fragment cytokeratyny 19, wskaźnik którego ekspresja wzrasta w niedrobnokomórkowym raku płuca oraz rzadziej w innych nowotworach płaskonabłonkowych. Norma CYFRA 21-1 wynosi do 2,5 ng/ml. Empirycznie jako wartość graniczną w diagnostyce nowotworów ustalono 3,3 ng/ml.

Wzrost CYFRA 21-1 notuje się aż u 50-70% chorych na niedrobnokomórkowego raka płuc, u 20-30% chorych z drobnokomórkowym rakiem oraz w płaskonabłonkowym raku płuca.

NSE, czyli swoista enolaza neuronowa jest izoenzymem endogennej enolazy – naturalnego enzymu, powszechnego w organizmie. Wysokie stężenie NSE notuje się w komórkach układu nerwowego, erytrocytach i płytkach krwi. NSE wzrasta w nowotworach układu nerwowego i w drobnokomórkowym raku płuca. Jest to marker stosowany z wyboru w diagnostyce raka płuc.

NSE jest uwalniana z komórek w wyniku ich rozpadu, dlatego wzrost jej stężenia we krwi oznacza masywną nekrozę komórek. Norma NSE w surowicy wynosi 12,5-25 ng/ml. Miernie podwyższony poziom NSE notuje się także w innych chorobach, tj.: zapaleniu płuc, przy obturacji płuc oraz we wstrząsie septycznym.

W płaskonabłonkowym raku płuca może dochodzić do wydzielania PTH – parathormonu.

Zobacz też: O czym świadczą podwyższone markery nowotworowe?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
A co z badaniami genetycznymi ? Robi się je tylko raz w życiu i ma się czarno na białym czy jesteśmy w grupie osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór. Jest to obecnie jedno z popularniejszych badań w Polsce. Widziałem, że na zdrowegeny.pl badają gen odpowiedzialny za wystąpienia nowotworu płuc. Można to na szczęście wykonać od ręki. Po co martwić się na zapas?
/3 lata temu
srednio za jeden marker placi sie 25 PLN
/3 lata temu
Czy istniała by możliwość podania uśrednionych kosztów wszystkich wyżej wymienionych badań? Bardzo mnie to ciekawi, z góry serdecznie dziękuję :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)