POLECAMY

Czy można wykryć chorobę pasożytniczą na podstawie badań krwi?

Obecność pasożytów w organizmie możemy wykryć za pomocą badania krwi. Przeczytaj i dowiedz się czego szukamy we krwi i jakie parametry mogą sugerować zakażenie pasożytami.
Czy można wykryć chorobę pasożytniczą na podstawie badań krwi?

Badania krwi są ważnym elementem w diagnostyce parazytologicznej. Pozwalają one wykryć część inwazji pasożytniczych.
Do przeprowadzania tych badań wykorzystywane są różne metody mikroskopowe i serologiczne (m.in. test hemaglutynacji biernej – IHA, test immunoenzymatyczny – ELISA, immunoelektroforeza).

Czego szukać?

Inwazja pasożyta uruchamia w organizmie człowieka, specjalny mechanizm obronny. Pasożyt wytwarza antygeny, które są rozpoznawane przez gospodarza, jako obce. Układ odpornościowy stara się walczyć z intruzem poprzez produkcję tzw. przeciwciał.

To właśnie antygenów i przeciwciał poszukuje się w badaniach krwi, wykorzystując do tego metody immunoserologiczne. Krew może być również używana a do robienia preparatów bezpośrednich, czyli takich, w których stara się wykryć różne formy rozwojowe pasożyta w erytrocytach ( np. w przypadku podejrzenia zakażenia zarodźcem malarycznym czy babesią).

Jakie zakażenia można wykryć?

Badanie krwi robione jest, gdy podejrzewa się zakażenie: włośniem krętym, tasiemcem bąblowcowym, larwą tasiemca uzbrojonego (wągry), toksoplazmą, zarodźcem malarycznym, świdrowcem, leiszmanią, amebą pozajelitową, nicieniami tropikalnymi.

Zobacz też: W jakich chorobach pasożytniczych wykonuje się badania kału?

Wyniki – co oznaczają?

Wyniki badań serologicznych często przysparzają wiele trudności. Należy pamiętać, że organizm człowieka wytwarza różne klasy przeciwciał (np. IgG, IgM, IgA). Ważna jest ocena poziomu przeciwciał swoistych (miano przeciwciał). Wynik badania powinien zawierać konkretne miano wraz z jednostką ( zazwyczaj j.m./ml, AU/ml) oraz wartość progową badania. Jeśli chodzi o poszczególne klasy przeciwciał, to najbardziej istotne są badania wykrywające poziom przeciwciał IgG i IgM. Przeciwciała IgG świadczą o kontakcie w przeszłości z pasożytem. Przeciwciała IgM świadczą o aktualnym zakażeniu. W interpretacji wyniki istotną rolę pełni też tempo narastania przeciwciał.

Czasami wyniki badania serologicznego mogą być fałszywie ujemne. Oznacza to, że, mimo iż istnieje inwazja pasożytnicza nie można jej wykryć na podstawie badania krwi. Może się tak dziać, gdy odpowiedź organizmu na zakażenie nie zdąży się jeszcze wykształcić. Jeśli badania zostaną pobrane zbyt wcześniej, sytuacja taka mogłaby się zdarzyć. W przypadkach wątpliwych zaleca się powtórzenie badań lub wykonanie innych (np. z użyciem technik molekularnych – PCR).

Podsumowując: badania krwi są ważnym elementem diagnostyki parazytologicznej. Pozwalają one wykryć niektóre infekcje pasożytnicze (duża rola w rozpoznawaniu toksoplazmozy, wągrzycy). W interpretacji wyników należy zwrócić uwagę na: miano przeciwciał, klasy przeciwciał (IgG, IgM), oraz tempo narastania miana. Wynik zawsze trzeba skonsultować z lekarzem, aby w razie zakażenia podjąć odpowiednie leczenie i późniejszą profilaktykę.

Polecamy: Jakie badania diagnostyczne w zakażeniu nicieniami lub przywrami?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/2 lata temu
czy badanie komputerowe jest dobre wykrywajace pasozyty
/2 lata temu
czy badanie komputerowe jest dobre wykrywajace pasozyty
/2 lata temu
Dla zainteresowanych polecam prace p Ireny Wiertalowskiej, zdziwicie sir..
POKAŻ KOMENTARZE (7)