POLECAMY

Ważne badanie - białko CRP

Co to jest białko CRP, kiedy robić to badanie, jakie są normy dla dzieci i dorosłych i o czym świadczy podwyższone CRP.
Ważne badanie - białko CRP fot. Fotolia

CRP (z angielskiego C-Reactive Protein) nazywane również białkiem C-reaktywnym lub ostrej fazy. Badanie poziomu CRP warto zrobić wówczas, gdy nie wiemy, czy infekcja ma podłoże wirusowe (wówczas CRP jest nieco podwyższone) czy bakteryjne (wtedy może być bardzo wysokie CRP).

Co to jest białko CRP?

Białko CRP jest składnikiem osocza krwi zdrowego człowieka. Normalnie występuje w małych ilościach, ale jego poziom zaczyna rosnąć już po 6-12 godz. od momentu zakażenia organizmu. O infekcji bakteryjnej, świadczy wynik CRP powyżej 40 mg/l, ale w ciężkich zakażeniach poziom tego białka może wzrosnąć nawet do 300 mg/l. Infekcja wirusowa powoduje zaś tylko nieznaczny wzrost CRP – zwykle poniżej 20 mg/l. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce ostrych stanów zapalnych, które może pomóc lekarzowi w podjęciu decyzji o ewentualnym podaniu antybiotyku. Test ten może być zrobiony o dowolnej porze dnia. Chociaż są takie badania, do których krew musi być pobierana na czczo, sprawdzenie poziomu CRP do nich nie należy.

CRP - norma

U zdrowej dorosłej osoby ilość białka CRP zależy od płci.

  • mężczyźni < 5,8 mg/l
  • kobiety < 4,0 mg/l

Jeśli jego poziom przekroczy 10 mg/l uznaje się, ze w organizmie toczy się stan zapalny. Ale uwaga! U osób otyłych i palących papierosy stężenie CRP może być podwyższone także mimo braku infekcji.

CRP w ciąży

Ilość CRP może wzrastać w końcowym okresie ciąży oraz u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą. Oczywiście, zawsze warto wówczas sprawdzić, czy w organizmie nie toczy się stan zapalny.

CRP u noworodków, niemowląt i starszych dzieci

Prawidłowy wynik CRP u dziecka wynosi < 10 mg/L.
Pediatrzy często zlecają wykonanie testu CRP z próbki krwi pobranej z palca (w wielu przychodniach jest już taka możliwość). Wynik pojawia się już po pięciu minutach, co pozwala szybko podjąć decyzję o zastosowaniu antybiotyku bądź rezygnacji z jego podania. Cena takiego badania wynosi ok. 20 zł.

Wysokie CRP - jakie mogą być przyczyny podwyższonego CRP?

Najczęściej przyczyną podwyższenia się ilości CRP jest infekcja np. przeziębienie czy grypa. Jednak poziom tego białka rośnie także w innych sytuacjach:

  • przy zapaleniu stawów
  • przy zawale
  • w chorobach onkologicznych
  • w chorobach autoimmunologicznych
  • po urazach
  • w infekcjach grzybiczych i pasożytniczych

Czy grozi ci zawał serca?

Niskie CRP

Specjaliści uważają, że im mniej tego białka tym lepiej. Ale jeśli jest go zbyt mało (wartości bliskie zeru), może to świadczyć o problemach z wątrobą.

CRP a OB Jest jeszcze jeden test, którym można sprawdzić obecność stanu zapalnego. To tzw. odczyn Biernackiego, czyli OB, które sprawdza szybkość opadania krwinek czerwonych. Obydwa badania dają podobną informację o obecności zapalenia, jednak stężenie CRP wzrasta i obniża się szybciej niż OB. Dobrze dobrane leczenie sprawia, że CRP niemal od razu powraca do wartości prawidłowych, podczas gdy OB może być jeszcze przez dłuższy czas nieprawidłowe.

Jak odczytać wyniki badań?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11 miesięcy temu
Witam. A czy podwyższone CRP jest przeciwwskazaniem do szczepienia?