POLECAMY

Tajemnicze badanie TIBC - kiedy warto je wykonać?

Oficjalna nazwa badania TIBC to całkowita zdolność wiązania żelaza. Pozwala ono ocenić m.in. gospodarkę żelazem w organizmie. Co jeszcze powinnaś o nim wiedzieć?
Agnieszka Czechowska / 6 miesięcy temu
Tajemnicze badanie TIBC - kiedy warto je wykonać? fot. Adobe Stock

Badanie całkowitej  zdolność wiązania żelaza (TIBC) zwykle zlecane jest osobom, u których podejrzewa się nadmiar lub niedobór żelaza w organizmie. TIBC w połączeniu z badaniem poziomu żelaza pozwala obliczyć wysycenie transferyny (białka, które reguluje stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportuje je do tkanek).

Objawy nadmiaru i niedoboru żelaza w organizmie

TIBC zwykle zleca się osobom cierpiącym na niedokrwistość. Najczęstsze objawy niedokrwistości to:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • blada skóra i błony śluzowe,
  • bóle głowy.

Wskazaniem do TIBC jest także nadmierna kumulacja żelaza w organizmie. Jej objawy to:

  • bóle stawów,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • bóle brzucha,
  • zanik libido.

Jak przygotować się do badania?

TIBC oznacza się we krwi, najczęściej pobranej ze zgięcia łokciowego (tak jak w przypadku morfologii). W czasie pobierania krwi trzeba być na czczo. Od ostatniego posiłku musi minąć co najmniej 8 godzin.

Jak interpretować wynik?

Norma TIBC powinna się mieścić w przedziale 44,8–73,4 mmol/l. Wysokie TIBC zwykle wskazują na anemię z niedoboru żelaza. Niskie TIBC charakterystyczne jest dla  hemochromatozy (choroba metaboliczna, której istotą jest nadmierne gromadzenie się żelaza w organizmie), w niektórych rodzajów anemii, marskości wątroby, uszkodzeniu nerek.

Polecamy!Co oznacza wysoki poziom amoniaku w organizmie?
Na czym polega badanie OCT?
Komu grozi anemia sierpowata?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 miesięcy temu
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D
/6 miesięcy temu
Bardzo przydatny materiał!