POLECAMY

Robiłaś ostatnio morfologię? Ten często pomijany wskaźnik może oznaczać anemię!

Mowa o RDW, czyli wskaźniku rozkładu objętości erytrocytów (czerwonych krwinek). Warto go oznaczyć, szczególnie gdy mamy objawy wskazujące na niedokrwistość - bóle głowy, bladość skóry, osłabienie.
Agnieszka Czechowska / 6 miesięcy temu
Robiłaś ostatnio morfologię? Ten często pomijany wskaźnik może oznaczać anemię! fot. Adobe Stock

Najpierw trochę teorii: erytrocyty znajdujące się naszej krwi mają różną wielkość. Różnice te nie są jednak znaczne. Dzięki badaniu RDW można wyłapać sytuacje, w której we krwi znajduje się patologicznie dużo czerwonych krwinek różnej wielkości. Mówimy wówczas o anizocytozie, czyli bardzo dużej rozpiętości wielkości erytrocytów.

Jak wykonać to badanie?

Współczynnik RDW oznacza się w czasie morfologii. Zwykle nie wykonuje się go oddzielnie. Nie powinno się go także interpretować w izolacji, tylko z innymi parametrami, m.in. ilością erytrocytów, poziomem hemoglobiny, a przede wszystkim ze wskaźnikiem MCV (określa on średnią objętość krwinki czerwonej). Tylko w połączeniu z innymi wynikami ewentualna anizocytoza może mieć znaczenie diagnostyczne.

Sprawdź swój wynik

W przypadku badania krwi RDW za normę uznaje się 36-47 fl (femolitrów - jednostka miary) lub 11,5-14,5%. Za wysokie RDW wskazuje na duże zróżnicowanie wielkości krwinek (anizocytozę). Jest to jeden z pierwszych objawów anemii z niedoboru żelaza, witaminy B12 albo kwasu foliowego. Wysokie RDW zdarza się także u pacjentów po transfuzji krwi lub po krwotoku. Za niskie RDW natomiast zdaniem specjalistów nie ma potencjału diagnostycznego. Chyba że łączy się wyraźnie z innymi, znacznymi odchyleniami (jeśli np. pojawia się razem z bardzo niską hemoglobiną może wskazywać na jeden z rodzajów anemii - anemię mikrocytarną).

Kiepskie RDW i co dalej?

Dalej trzeba skonsultować się z lekarzem. Jeśli specjalista potwierdzi anemię, przepisze leki uzupełniające składnik, którego ci zabrakło (np. żelazo, wit. B12, kwas foliowy). Powinien także spróbować dociec przyczyny anemii. Nie zawsze wynika ona z złej pracy układu krwiotwórczego lub błędów dietetycznych. Może być również objawem mięśniaków, skutkiem obfitych miesiączek lub wewnętrznych krwawień (np. związanych z rakiem jelita grubego). Lepiej więc przyjrzeć się problemowi.

Polecamy!Co godziną ktoś dowiaduje się, że ma ten nowotwór! Sprawdź, jakie są objawy białaczki
 

Komu grozi anemia sierpowata?
Jak przygotować się do badań krwi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)